26

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Λα Λίγκα – προαναγγελία: Με την πλάτη στον τοίχο

Λα Λίγκα – προαναγγελία: Με την πλάτη στον τοίχο

Λα Λίγκα - προαναγγελία: Η Βαλένθια υποδέχεται την Κάντιθ με μόνο στόχο τη νίκη που θα την απεγκλωβίσει από την επικίνδυνη ζώνη

Λα Λίγκα – προαναγγελία: Η αγωνιστική κλείνει στην Ισπανία και η Βαλένθια κοντράρεται με την Κάντιθ στο «Μεστάγια». Οι «νυχτερίδες» έρχονται από την ήττα με 2-1 κόντρα στην Γρανάδα. Έκαναν μία κακή εμφάνιση και δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι. Είχε αποβολή και δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Τα προβλήματα είναι πολλά για την Βαλένθια και πρέπει να βρει λύσεις άμεσα. Υπάρχει έντονη πίεση στις τάξεις της και διανύει μια μεγάλη περίοδο κρίσης.

Η ομάδα του Χάβι Γραθία βρίσκεται εντός της ζώνης του υποβιβασμού και έχει άμεση ανάγκη για νίκες. Αξίζει να σημειωθεί, πως το τελευταίο της τρίποντο το πέτυχε στις 8 Νοεμβρίου απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης (4-1). Έχει την παράδοση με το μέρος της και θα επιδιώξει να πάρει τη νίκη. Δεν είναι διαθέσιμοι οι Σίλεσεν, Γκιέδες και Τζέισον.

Λα Λίγκα – προαναγγελία: Η Κάντιθ

Στον αντίποδα, η Κάντιθ έρχεται από την «λευκή» ισοπαλία απέναντι στην Ρεάλ Βαγιαδολίδ. Έκανε μία κακή εμφάνιση σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα. Έφτασε κοντά στη νίκη στις καθυστερήσεις, όμως «σπατάλησε» μια μεγάλη ευκαιρία. Διανύει μία περίοδο ντεφορμαρίσματος και πρέπει να βελτιωθεί άμεσα. Επιθετικά είναι πολύ κακή, έχοντας να πετύχει γκολ ένα μήνα. Αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα λόγω κορωνοϊού, όμως φαίνεται να τα ξεπερνάει σιγά σιγά. Έχασε έδαφος βαθμολογικά και σε περίπτωση ήττας θα μειωθεί στους 4 βαθμούς η διαφορά της από την επικίνδυνη ζώνη. Για το σημερινό παιχνίδι δεν είναι διαθέσιμοι οι Γκονθάλεθ, Φερνάντες, Μάουρο, Αλέχο και Σάλβι.