11

Μαΐου 2024

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Γιουρόπα Λιγκ – αγωνιστικό: Σαρωτική Τότεναμ!

Γιουρόπα Λιγκ – αγωνιστικό: Σαρωτική Τότεναμ!

Γιουρόπα Λιγκ - αγωνιστικό: Διέσυρε 7-2 την Μακάμπι και πέρασε άνετα σε όμιλο - Χρειάστηκε τα πέναλτι 9-8 για να περάσει τη Ρίο Αβε η Μίλαν!

Γιουρόπα Λιγκ – αγωνιστικό: Η Τότεναμ κατατρόπωσε με 7-2 την Μακάμπι Χάιφα και πέρασε δια περιπάτου στους ομίλους τους Γιουρόπα Λιγκ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν φορτσάτοι και να ανοίγουν αμέσως το σκορ. Στο 2’ ο Κέιν έκανε το 1-0. Η Μακάμπι παρά το σοκ δεν κλείστηκε πίσω. Έκανε φάσεις και ισοφάρισε γρήγορα. Στο 17’ ο Τσέρι έκανε το 1-1. Η απάντηση ήταν άμεση από τα «σπιρούνια». Στο 21’ ο Λούκας έγραψε το 2-1. Συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο και λίγο αργότερα διεύρυναν την διαφορά. Στο 36’ ο Λο Σέλσο πέτυχε το 3-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα με δεύτερο προσωπικό του γκολ  έγραψε το 4-1.

Στο β’ μέρος, οι δύο ομάδες συνέχισαν σε αυτόν τον ρυθμό. Στο 52’ ο Ρουκαβίτσια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 4-2. Η Τότεναμ την πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα. Στο 56’ ο Κέιν έκανε το 5-2. Οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν καθόλου και επιθετικά ήταν φανταστικοί. Στο 74’ ο Κέιν έκανε χατ τρικ, γράφοντας το 6-2. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντελε Άλι στο 90’, αφού με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 7-2.

Γιουρόπα Λιγκ – αγωνιστικό: Τα “είδε όλα” η Μίλαν

Με την ψυχή στο «στόμα» πέρασε η Μίλαν. Οι «ροσονέρι ήρθαν ισόπαλοι στο 2-2 με την Ρίο Άβε εκτός έδρας, ωστόσο προκρίθηκαν στα πέναλτι με 9-8. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και να μην μπορούν να βρουν τα πατήματα τους. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον ρυθμό τους, ωστόσο αρκέστηκαν σε μία φλύαρη κατοχή. Έκαναν φάσεις αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο γκολ. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η Μίλαν μπήκε δυνατά και πέτυχε γρήγορα το γκολ. Στο 51’ ο Σαλεμάκερς έκανε το 0-1. Η Ρίο Άβε προσπάθησε να αντιδράσει και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 72’ ο Ζεράλδες έγραψε το 1-1. Οι «ροσονέρι» έκαναν φάσεις αλλά δεν μπορούσαν να τις τελειώσουν σωστά. Έτσι, οδηγήθηκαν στην παράταση. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και πήραν αμέσως το προβάδισμα με τον Γκέλσον. Η Μίλαν προσπάθησε να αντιδράσει. Έχασε αρκετές ευκαιρίες και όσο περνούσε ο χρόνος είχε νευρικότητα. Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης κέρδισαν πέναλτι, ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε σωστά και έστειλε τις δύο ομάδες στα πέναλτι. Εκεί η Μίλαν ήταν αυτή, που είχε την τύχη με το μέρος της και με 8-9 πέρασε.

Γιουρόπα Λιγκ – αγωνιστικό: Τα άλλα παιχνίδια της βραδιάς

Στα άλλα παιχνίδια της βραδιάς σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα (με bold οι ομάδες που πέρασαν):
Ρέιντζερς – Γαλατάσαραϊ 2-1 (Άρφιλντ 52’, Τάβερνιερ 59’ – Μαρκάο 87’)
Μάλμε – Γρανάδα 1-3 (Μπεργκετ 45’ – Ματσίς 30’, Πουέρτας 59’, Ερέρα 85’)
Ρόζενμποργκ – Αϊντχόφεν 0-2 (Ζαχαβί 22’, Γκάκπο 61’)
Σπόρτινγκ – ΛΑΣΚ 1-4 (Τόμας 42’ – Τράουνερ 14’, Ραγκούζ 58’, Μίχορλ 65’, Γκρούμπερ 69’)
Βασιλεία – ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1-3 (Καμπράλ 54’ (πεν) – Ροντρίγκες 72’,88’, Αχμέντοφ 90’)
Λέγκια Βαρσοβίας – Καραμπάκ 0-3 (Αντράντε 50’, Ζουμπίρ 62’, Όζομπιτς 70’)
Κοπεγχάγη – Ριέκα 0-1 (Άνκερσεν 20’ (αυτγκ))
ΦΚ Σαράγιεβο – Σέλτικ 0-1 (Έντουαρντ 70’)
Άραρατ Αρμένια – Ερυθρός Αστέρας 1-2 (Λίμα 72’ – Κατάι 45’, Φαλτσινέλι 60’)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Φλόρα Ταλίν 3-1 (Γκαβράνοβιτς 11’, Αντέμι 26’,87’ – Σινιάφσκι 65’)
Κλουζ – Κουόπιο 3-1 (Ροντόν 5’,56’, Ντέμπελιουχ 42’ – Ούντο 90’)
Σλόβαν Λίμπερετς – ΑΠΟΕΛ 1-0 (Μάρα 90’ (πεν))
Σαρλερουά – Λεχ Πόζναν 1-2 (Φαλ 56’ – Ραμίρεζ 34’, Πούχαστζ 41’)
Χάποελ Μπερ Σέβα – Βικτόρια Πλζεν 1-0 (Τζόσουε 4’ (πεν))
Ντιναμό Μπρέστ – Λουντογκόρετς 0-2 (Μάνου 73’, Μαρίν 79’)
Σταντάρ Λιέγης – Φέχερβαρ 3-1 (Γκαβορί 51’, Αμάλαχ 77’ (πεν), 85’ (πεν) – Νίκολιτς 10’)
Ντάνταλκ – Κλάκσβικ 3-1 (Μάρεϊ 33’, Κλέαρι 48’, Κέλι 79’ – Μίντσκογκεν 66’)
Γιούνγκ Μπόις – ΚΦ Τίρανα 3-0 (Φάσναχτ 42’, Νσαμε 52’,64’).