19

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Serie A – αγωνιστικό: Χορταστική ισοπαλία

Serie A – αγωνιστικό: Χορταστική ισοπαλία

Serie A - αγωνιστικό: Εστειλε τη Σπαλ στη Serie B η Ουντινέζε 0-3 - Χάνει το τρένο για Ευρώπη η Βερόνα που κλότσησε βαθμούς, 2-2 με την Ιντερ

Serie A – αγωνιστικό: Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι της Βερόνα με την Ίντερ, με σκορ 2-2. Με το αποτέλεσμα αυτό, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην 9η θέση με 8 βαθμούς διαφορά από τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές θέσεις. Ενώ, η Ίντερ δεν μπόρεσε να προσπεράσει την Αταλάντα και έμεινε στην 4η θέση. Θετικό αποτέλεσμα δεν πήραν, ωστόσο, προσέφεραν θέαμα οι δύο ομάδες. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, αφού, ο Λάζοβιτς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, στο 2’. Η Ίντερ πιάστηκε απροετοίμαστη και δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «νερατζούρι» έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν γρήγορα. Στο 49’ ο Καντρέβα έκανε το 1-1. Δεν έμεινε εκεί και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα έξι λεπτά αργότερα, με αυτογκόλ. Ο Ντιμάρκο δεν μπόρεσε να διώξει την σέντρα του Καντρέβα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του, κάνοντας το 1-2. Η Βερόνα μάζεψε τα «κομμάτια» και ισοφάρισε. Το γκολ της «λύτρωσης» πέτυχε ο Βελόσο στο 86’

Serie A – αγωνιστικό: Σπαλ – Ουντινέζε 0-3

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ουντινέζε. Η ομάδα του Ούντινε φιλοξενήθηκε από την Σπαλ και την κέρδισε με 3-0. Το αποτέλεσμα αυτό έστειλε ουσιαστικά από τώρα τη Σπαλ στην δεύτερη κατηγορία. Ενώ, η Ουντινέζε κατάφερε να αυξήσει περισσότερο την διαφορά της από την ζώνη του υποβιβασμού. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ με τον Ντε Πολ στο 18’. Διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Τσούκα στο 18’. Στο β μέρος, η Ουντινέζε συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να βάλει τρίτο γκολ. Ο Λασάνια έκανε το τελικό 0-3 στο 81’, σφραγίζοντας την μεγάλη νίκη των φιλοξενούμενων.

Το παραδοσιακότερο και αραιότερο τουρνουά του κόσμου γίνεται 143 ετών!