26

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Βόλει Λιγκ – πλέι οφ: Το Σάββατο η πρόκριση

Βόλει Λιγκ – πλέι οφ: Το Σάββατο η πρόκριση

Βόλει Λιγκ – πλέι οφ: Σε τρίτο παιχνίδι θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς των πλει οφ της Βόλει Λιγκ για Ολυμπιακό και Φοίνικα Σύρου.

Βόλει Λιγκ – πλέι οφ: Σε τρίτο παιχνίδι θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς των πλει οφ της Βόλει Λιγκ για Ολυμπιακό και Φοίνικα Σύρου. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν σήμερα με 3-0 σετ και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά. Η εικόνα του ματς ήταν αντίθετη με τον πρώτο ημιτελικό, αφού οι Πειραιώτες έφτασαν σε μία πολύ άνετη νίκη. Ο Ολυμπιακός περιόρισε τα λάθη του και δικαίως έφτασε στο 3-0, Απ’ την άλλη ο Φοίνικας δεν κατάφερε να βρει λύσεις και εμφάνισε σημάδια κόπωσης. Πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους σε τρίτο ματς, το Σάββατο στις 17:15. Η ομάδα που θα επικρατήσει, θα πάρει και την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο, με την ομάδα της Σύρου να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 16-14 κάποια στιγμή. Όμως ο Ολυμπιακός έδειξε συγκέντρωση και σοβαρότητα. Κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει το πρώτο σετ με 25-20. Ίδιο ήταν το σκορ και στο δεύτερο σετ. Μόνο που οι Πειραιώτες έφτασαν πιο άνετα στην κατάκτησή του αυτή τη φορά, αφού βρέθηκαν ακόμη και στο +8 (18-10). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προσπάθησαν αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν απλώς να μειώσουν τη διαφορά.

Βόλει Λιγκ – πλέι οφ: Αμφίρροπο ως ένα σημείο…

Το τρίτο σετ ήταν αμφίρροπο, αλλά μέχρι ένα σημείο. Ο Φοίνικας τα έπαιξε όλα για όλα, έφτασε να διεκδικεί μέχρι το 13-13, αλλά εκεί έμεινε από… βενζίνη.  Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός βρήκε τα καλά σερβίς. Οι Συριανοί υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και οι Πειραιώτες έχτισαν διαφορά, φτάνοντας στη νίκη. Το τελικό 25-19 έστειλε τις ομάδες σε τρίτο ματς το Σάββατο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 13 (13/25 επ.), Πετρέας 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάι 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 35% υπ. – 22% άριστες), Βουλκίδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 41% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. – 60% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος, Γκέργκι.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 25% υπ. – 17% άριστες), Χριστόφας 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στερν 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 32% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μήλης 8 (7/23 επ., 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ, 57% υπ. – 36% άριστες), Βελούδης (λ), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).