Τότεναμ – Νιούκαστλ: Ξέσπασαν τα σπιρούνια

Τότεναμ - Νιούκαστλ: Νίκη για τα σπιρούνια μετά από αρκετό καιρό

Γράφει ο Κωνσταντίνος Καραμάνογλου
Τελειόφοιτος Sport Management

Χθες (11/12) η Τότεναμ υποδέχτηκε την Νιουκάστλ για την 16η αγωνιστική της Premier League στο Tottenham Hotspur Stadium στο Λονδίνο. Η ομάδα του Ποστέκογλου ξέσπασε, έχοντας να νικήσει από τις 27/10 κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, και πήρε το ματς με σκορ 4-1.

Ο αγώνας

Στη συνέχεια οι καθαρές ευκαιρίες απουσίασαν, για να έρθει η φάση του 26ου λεπτού όπου οι εξέδρες πήραν φωτιά. O Ουντότζι τροφοδότησε ωραία τον Σον στα αριστερά και κατόπιν “βυθίστηκε” μέσα στη μικρή περιοχή της Νιούκαστλ, με τον Σον να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά και τον Ουντότζι να εκτελεί τον Ντουμπράβκα από κοντά κάνοντας το 1-0 για να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ για δέκατο διαδοχικό ματς Premier League.

Στο 34ο λεπτό ο Αλμιρόν προσπάθησε να απαντήσει αλλά απέτυχε να νικήσει τον Βικάριο με πλασέ από πλεονεκτική θέση (στη μοναδική τελική εντός στόχου για τις καρακάξες στο πρώτο μέρος), για να έρθει τέσσερα λεπτά αργότερα το δεύτερο γκολ από πλευράς Τότεναμ, που έμοιαζε ένα κλικ πιο γρήγορη από την αντίπαλο της όσον αφορά στις επιλογές της στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Πρωταγωνιστής και σε αυτή τη φάση σε ρόλο δημιουργού ήταν ο Σον, με τον Νοτιοκορεάτη να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά και να εκθέτει με ντρίμπλα τον Τρίπιερ, για να κάνει το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής και να γράφει το 2-0 ο Ρισάρλισον.

2ο ημίχρονο

Η εικόνα στο 2ο μέρος ήταν ίδια, με τα σπιρούνια να συνεχίζουν να κάνουν άνω-κάτω την άμυνα των καρακάξων και να μην αργούν να φτάσουν στην επίτευξη και τρίτου γκολ. Αυτό ήρθε με τη συμπλήρωση μίας αγωνιστικής ώρας, με τον Ρισάρλισον να εκμεταλλεύεται λανθασμένη εκτίμηση του Ντουμπράβκα σε γέμισμα του Πόρο και να τον νικάει με πλασέ κάνοντας δύο τα γκολ του, για να ακολουθήσει ένα μπαράζ ευκαιριών από τους γηπεδούχους στα επόμενα λεπτά με κορυφαία το σουτ του Τζόνσον που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το πάρτι όμως των Λονδρέζων δεν σταμάτησε εκεί, αφού ήρθε και… επιδόρπιο στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Σον να κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του από τον Ντουμπράβκα και να αναλαμβάνει ο ίδιος την εκτέλεση, για να γράψει το 4-0 μέσα σε αποθέωση. Αντίστοιχο μπιζάρισμα δέχτηκε και τη στιγμή της αντικατάστασής του στο 91ο λεπτό, με την Νιούκαστλ από την πλευρά της να πετυχαίνει απλά το γκολ της τιμής στο 90+2′, με τον Ζοέλιντον να νικάει με σουτ τον Βικάριο και να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

Η βαθμολογία

Η βαθμολογία με την νίκη της Τότεναμ, την ήττα της Άρσεναλ αλλά και την ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διαμορφώνεται ως εξής: