04

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Παναθηναϊκός – ΑΕΚ: Αήττητοι οι πράσινοι

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ: Αήττητοι οι πράσινοι

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ: Συνεχίζουν το σερί νικών οι πράσινοι

Χθες (20/11) ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική της Basket League. Το παιχνίδι ήταν πολύ εντυπωσιακό και από τις δύο πλευρές, με το φινάλε να θυμίζει… θρίλερ, διότι το ματς έληξε υπέρ των πράσινων με σκορ 86-85. Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει το αήττητο σερί στο πρωτάθλημα έχοντας 7 νίκες και καμία ήττα. Το παιχνίδι διεξήχθη με κλεισμένο των θυρών.

Η βαθμολογία με την χθεσινή νίκη του Παναθηναϊκού έχει ως εξής: Στην 1η θέση πήγε ο Παναθηναϊκός πάνω από τον Ολυμπιακό, ενώ η ΑΕΚ στην 8η θέση πάνω από τον Κολοσσό Ρόδου και κάτω από το Λαύριο.

Ο Εργκίν Αταμάν έβαλε τον Κέντρικ Ναν στην αρχική πεντάδα, όπως είχε κάνει πριν από μερικά 24ωρα κόντρα στην Βίρτους και ο Αμερικανός γκαρντ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο ΟΑΚΑ, πετυχαίνοντας έτσι και τους πρώτους του πόντους στο πρωτάθλημα. Οι πράσινοι είχαν γενικά πλουραλισμό στα πρώτα λεπτά του ματς, ενώ η ΑΕΚ πήγαινε συνεχώς το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα, με τον Τζάστιν Τίλμαν να βάζεις τους 12 πρώτους πόντους της ομάδας του. Μετά ανέλαβε τη σκυτάλη ο Μπεν ΜάκΛεμορ που σημείωσε δύο τρίποντα, όμως ο Παναθηναϊκός με τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση είχε πάρει μια διαφορά 7 πόντων (25-18) στο δεκάλεπτο. Ο killer των πρασίνων Μήτογλου και Ματίας Λεσόρ ανέλαβαν δράση στη δεύτερη περίοδο. Ο Γάλλος σέντερ είχε μάλιστα 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 κερδισμένα φάουλ, δημιουργώντας μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα των φιλοξενούμενων και βοηθώντας το τριφύλλι να πάει στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (48-37, 20′).

3η και 4η περίοδος

Μετά το break, η Ένωση επέστρεψε δυναμικά και τρέχοντας επιμέρους 6-20 με πρωταγωνιστές τους Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, Εμφιόντου Καμπενγκέλε και Όμηρο Νετζήπογλου προσπέρασε με 53-57 στο 27′. Η ομάδα του Ζουάν Πλάθα βρέθηκε στο +6 (60-66) στο στο 29’20”, όμως ο Κέντρικ Ναν έδωσε μία ανάσα στον Παναθηναϊκό, σημειώνοντας το πρώτο του τρίποντο με τα πράσινα. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους 14-8 μέχρι το 35′ για να προσπεράσει με 77-74, χάρη σε δύο ακόμα τρίποντα δια χειρός Κέντρικ Ναν και ένα δια χειρός Τζέριαν Γκραντ.

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας απάντησε με το ίδιο νόμισμα (77-77), ενώ ο Κώστας Σλούκας διαμόρφωσε το 79-74 (36′) από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Ο Τζάστιν Τίλμαν έγραψε το 79-79 (37′). Ο Κουζμίνσκας έβαλε ένα ακόμα μακρινό σουτ και ο Νετζήπογλου με μία βολή έδωσε αέρα 4 πόντων στην ΑΕΚ (79-83) με 1’44” στο χρονόμετρο. Ο Σλούκας έβαλε ένα καλάθι, ο Τιλμαν απάντησε, όμως ο Ναν έβαλε ξανά τρίποντο (84-85) με 49″ να απομένουν. Ο ίδιος πήρε και την τελευταία επίθεση του τριφυλλιού κερδίζοντας φάουλ και γράφοντας το τελικό 86-85, αφού το τρίποντο που επιχείρησε ο Τσέισον Ραντλ δεν βρήκε στόχο.

MVP του αγώνα

MVP του αγώνα ήταν ο Αμερικάνος Ναν, που χθες έκανε το ντεμπούτο με τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα. Ο Κέντρικ Ναν με 18 πόντους, πέντε εξ αυτών στο τελευταίο λεπτό, πραγματοποίησε και την καλύτερη εμφάνιση του από τη στιγμή που αποκτήθηκε από τον Παναθηναϊκό και έδωσε τη νίκη στο τριφύλλι κόντρα στην ΑΕΚ. Ο Αμερικανός μετά το τέλος της αναμέτρησης, τόνισε πως παιχνίδι με το παιχνίδι αισθάνεται ολοένα και καλύτερα. Είχε 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος.