alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Τσιτσιπάς – Ρουν: Και οι δύο αναζητούν την νίκη

Τσιτσιπάς – Ρουν: Και οι δύο αναζητούν την νίκη

Τσιτσιπάς - Ρουν: Θα αντέξει ο Στέφανος την πίεση του Δανού;

Γράφει ο Κωνσταντίνος Καραμάνογλου

Αύριο το μεσημέρι της Τρίτης (14/11, 15.30, Cosmote Sport6) ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Ρούνε για τη δεύτερη αγωνιστική του ομίλου στο ATP Finals. Τόσο ο Έλληνας τενίστας (Νο6) όσο και ο 20χρονος Δανός (Νο10) θέλουν τη νίκη για να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για πρόκριση στα ημιτελικά. Ο Στεφ ηττήθηκε στον πρώτο του αγώνα με 2-0 σετ από τον Σίνερ, παρομοίως και ο αντίπαλός του έχασε 2-1 σετ από τον Νόβακ Τζόκοβιτς. Η βαθμολογία έχει ως εξής: Σίνερ στην 1η θέση, 2η θέση ο Τζόκοβιτς, 3η θέση ο Ρουν και στην τελευταία θέση ο Τσιτσιπάς.

Τι αναζητούν οι δύο τενίστες

Αυτό σημαίνει ότι και οι δύο δεν έχουν άλλο αποτέλεσμα στο μυαλό τους από τη νίκη. Ειδικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει τον Νόβακ Τζόκοβιτς και έχει λιγότερες πιθανότητες νίκης από ότι ο Ρούνε που παίζει απέναντι στον Σίνερ. Τσιτσιπάς και Ρούνε έχουν τεθεί αντιμέτωποι άλλες δύο φορές με τον Δανό να παίρνει τη νίκη και στις δύο αγώνες. Η τελευταία ήταν στον τελικό της Στοκχόλμης το 2022 με σκορ 2-0.