26

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Γκραν Κανάρια – Ολυμπιακός: Η κατάταξη μετά την ντροπιαστική ήττα

Γκραν Κανάρια – Ολυμπιακός: Η κατάταξη μετά την ντροπιαστική ήττα

Γκραν Κανάρια - Ολυμπιακός: Οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει, να έχουν στραμμένη την προσοχή τους και στα παιχνίδια της Μπασκόνια και του Παναθηναϊκού.

Γκραν Κανάρια – Ολυμπιακός: Ο Ολυμπιακός υπέστη ντροπιαστική ήττα από την Γκραν Κανάρια κι υποχώρησε στο 14-14 στην κατάταξη της Euroleague. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ θα αγωνιστεί στους δύο τελευταίους αγώνες της στην κανονική περίοδο με Ζαλγκίρις και Νταρουσάφακα στο ΣΕΦ, ούσα με την πλάτη στον τοίχο.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει, μάλιστα, να έχουν στραμμένη την προσοχή τους και στα παιχνίδια της Μπασκόνια και του Παναθηναϊκού. Κι αυτό γιατί ο Ολυμπιακός μένει εκτός σε περίπτωση που οι Βάσκοι και το «τριφύλλι» κάνουν 3/3 στο φινάλε της regular season και η Αρμάνι Μιλάνο κάνει 2 νίκες στα επόμενα 3 παιχνίδια.

Με αυτό τον δύσκολο συνδυασμό αποτελεσμάτων, ο Ολυμπιακός μένει εκτός ακόμα και με δύο νίκες του!

EuroLeague 2018/19: Η κατάταξη και το πρόγραμμα σε πίνακες

Το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής άνοιξε με το φοβερό ντέρμπι ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε, στο οποίο οι δύο αντίπαλοι μοιράστηκαν… στόχους.

Οι Ρώσοι νίκησαν στις λεπτομέρειες, οι Τούρκοι κράτησαν τη διαφορά από τον αγώνα του πρώτου γύρου και χρειάζονται μία νίκη (αν η ΤΣΣΚΑ κάνει το 2/2) για να κατακτήσουν την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

Η Αναντολού Εφές πέρασε νικηφόρα από την Ποντγκόριτσα, αν και η Μπουντούτσνοστ ήταν αξιόμαχη, με αποτέλεσμα να “κλειδώσει” και μαθηματικά την τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου μετά την εκτός έδρας ήττα της Μπαρτσελόνα από την Μπάγερν Μονάχου.

Οι Καταλανοί βρίσκονται δύο νίκες πίσω από τους Τούρκους και θα υστερούν σε πιθανή ισοβαθμία με την ομάδα του Αταμάν.