27

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Στην κορυφή οι ερυθρόλευκοι

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Στην κορυφή οι ερυθρόλευκοι

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός: Τρομερό το 3ο σετ

Χθες (8/1) ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό για την 10η αγωνιστική της Volley League Ανδρών. Οι Πειραιώτες με το δεξί μπήκαν το 2024 και στον δεύτερο γύρου, καθώς άλωσε το Παλατάκι με 3-1 σετ (21-25, 25-22, 24-26, 23-25) στη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος και έκανε το 2/2 κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Κομβικότερο σημείο του αγώνα ήταν το τρίτο σετ, εκεί όπου οι γηπεδούχοι είχαν ξεφύγει με 5 πόντους (20-15), αλλά δεν κατάφεραν να ανακόψουν την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, που κατέκτησαν τελικά το σετ (24-26).

Οι περισσότεροι πόντοι

Η ομάδα του Καστελάνι παρουσίασε μεγάλο πρόβλημα στα σερβίς, αλλά επικράτησε κατά κράτος στις μάχες κοντά στο φιλέ, κάνοντας 17 μπλοκ. Τζούριτς και Κουστάβο είχαν από 5. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Στερν με 18 πόντους, ενώ άλλους 17 πέτυχε ο Κουμεντάκης. Από πλευράς Δικεφάλου του Βορρά 18 πόντους είχε ο Βαν ντε Ντρις και 12 ο Βαν Χάρντερεν.

Η βαθμολογία

Οι ερυθρόλευκοι με την χθεσινή νίκη τους, ανέβηκαν στους 24 βαθμούς και την κορυφή της βαθμολογίας, αφού ο Παναθηναϊκός έχει 23 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟΚ στην 3η θέση με 16 βαθμούς έχοντας 5 νίκες και 4 ήττες. Αναλυτικά η βαθμολογία είναι η εξής: