Κυριακή

28

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Ντιμιτρόφ – Τσιτσιπάς: Στον τελικό ο Ντιμιτρόφ (2-1)

Ντιμιτρόφ – Τσιτσιπάς: Στον τελικό ο Ντιμιτρόφ (2-1)

Ντιμιτρόφ - Τσιτσιπάς: Μεγάλη Νίκη του Ντιμιτρόφ

Γράφει ο Κωνσταντίνος Καραμάνογλου

Αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς (νούμερο 6 της παγκόσμιας κατάταξης) στον ημιτελικό του Paris Masters καθώς αντιμετώπισε τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (νούμερο 17). Η μονομαχία τους ήταν η πρώτη χρονικά στο κεντρικό court και μάλιστα συγκλονιστική. Οι δύο τενίστες αναμετρήθηκαν για ένατη φορά με την παράδοση να είναι συντριπτικά υπέρ του Έλληνα τενίστα που έχει πανηγυρίσει έξι νίκες (οι τελευταίες πέντε σερί) μάλιστα η τελευταία του ήττα στις 29/10/2020. Ο Τσιτσιπάς ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και ήθελε να το εκμεταλλευτεί, καθώς για τρίτη διαδοχική εβδομάδα φτάνει σε ημιτελικά.

Παρά την δυσκολία που είχε ο Στέφανος το 1ο σετ έφυγε αέρα χάνοντας 1-0, όμως στο 2ο σετ μπήκε αποφασιστικός να κερδίσει με το σετ να πηγαίνει 1-1. Στην ανάπαυλα του τελευταίου σετ, ο Στέφανος δεν κατάφερε τελικά να επικρατήσει του Ντιμιτρόφ και να προκριθεί στον τελικό.

1ο σετ

Ο αγώνας ξεκίνσε με σερβίς να έχει ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και πήρε τα 3 πρώτα games για να αφήσει από νώρις πίσω στο σκορ 3-0 (40-15, 40-15 και 40-0) σε 12 λεπτά τον Τσιτσιπά. Μετά από break που έγινε, ο έλληνας τενίστας με σερβίς  μείωσε στο 3-1 (30-40). Όμως ο Βούλαγαρος δεν το άφησε έτσι και το πήγε στο 5-2 το σκορ, με το τελευταίο game να πηγαίνει 40-40 με αβανταζ του Στέφανου, αλλά ο αντίπαλος δεν τα παράτησε και ισοφάρισε 40 όλα με αβαντάζ υπέρ του, με αποτέλεσμα το game να το παίρνει ο  Στέφανος κάνοντας το 5-3. Στην ανάπαυλα, στο τελευταίο game, το σετ πήγε στον Ντιμιτρόφ κάνοντας το 6-3 (40-15). Ο Ντιμιτρόφ κατάφερε μέσα σε 39′ να κερδίσει το πρώτο σετ.

2ο σετ

Στο 2ο σετ, ο Τσιτσιπάς μπήκε πιο δυναμικά έχοντας εκείνος το σερβίς με το πρώτο game να το παίρνει εκείνος 0-1 (0-40). Στην συνέχεια όμως το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο 1-1 (40-0), 1-2 (15-40), 2-2 (40-30), 2-3 (30-40), 3-3 (40-30), 3-4 (30-40), 4-4 (40-15), 4-5 (αβαντάζ υπέρ του Στέφανου), 5-5 (40-15), 5-6 (15-40), 6-6 (40-15). Το 2ο σετ οδηγήθηκε στο tiebreak και με 1-7 κατάφερε να κερδίσει τοσετ ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Στέφανος με υπερπροσπάθεια κατάφερε να μείνει ζωντανός κερδίζοντας το δεύτερο σετ σε διάστημα μίας ώρας.

3ο σετ

Στο τελευταάιο σετ με σερβίς υπερ του Ντιμιτρόφ, ξεκίνησε με νίκη 1-0 (40-15). Στην συνέχεια ο αγώνας πηγε όπως στο προηγούμενο σετ πόντο – πόντο, με τον Βούλγαρο να προηγείται στο game έχοντας 1-1 (15-40), 2-1 (αβανταζ υπέρ του Ντιμιτρόφ), 2-2 (15-40), ο Ντιμιτρόφ με 3-2 το πήρε πολύ εύκολα με (40-0), 3-3 (15-40), ξανα μπροστά με 4-3 και (40-0), στην συνέχεια το αντίθετο έγινε με τον Τσιτσιπά να κάνει το 4-4 με (0-40), 5-4 (40-0), 5-5 (0-40), 6-5 (40-30), 6-6 (0-40). Το 3ο σετ οδηγήθηκε ξανά στο tiebreak και με 7-3 κατάφερε να προκριθεί στον τελικό Ντιμιτρόφ.