Κυριακή

28

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Απόστολος Χρήστου – τελικός: Σπουδαία πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης

Απόστολος Χρήστου - τελικός: Σπουδαία πρόκριση στον τελικό του Απόστολου Χρήστου που επικράτησε του 'Αρμστρονγκ στον αγώνα μπαράζ των 50 μέτρων ύπτιο

Ο Απόστολος Χρήστου νίκησε στον μπαράζ των 50μ ύπτιο τον Αμερικανό Χάντερ Άρμστρονγκ, και σήμερα (16/12) στις 11:12 θα πέσει στον τελικό του αγωνίσματος, στο 16ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης σε πισίνα 25μ που διεξάγεται στη Μελβούρνη.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης στη πισίνα των 50μ, σημείωσε επίδοση 23.15 έναντι 23.30 του αντιπάλου του ενώ δεν αγωνίστηκε ο Καναδός Χαβιέ Ασεβέντο. Οι τρεις τους είχαν κολυμπήσει σε 23.18 στον ημιτελικό και είχαν βρεθεί στην 8η θέση. Ο Απόστολος αγωνίστηκε και στον τελικό στα 100μ ύπτιο όπου τερμάτισε στην 5η θέση. Πρόκριση είχαμε όμως και για τον Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50 μέτρα ελεύθερο. Αγωνίστηκε στην 9η προκριματική σειρά και ήταν τρίτος στη κούρσα με 21.21, για να προκριθεί στα ημιτελικά (11:41 ώρα Ελλάδος) με την 14η επίδοση συνολικά.

Στόχος μία καλύτερη κούρσα

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ, αν και δεν πέτυχε επίδοση αντιπροσωπευτική των δυνατοτήτων του, πέρασε στους ημιτελικούς των 50μ. ελεύθερο. Ο κολυμβητής του Άκη Οικονόμου τερμάτισε σε 21.21, κατέλαβε τη 14η θέση του προκριματικού και στις 11:41 θα επιδιώξει να κάνει μία καλύτερη κούρσα, ικανή να του εξασφαλίσει ένα εισιτήριο για τον τελικό του Σαββάτου (17/12). Μακράν ταχύτερος των προριματικών ήταν ο Τζόρνταν Κρουκς από τα Νησιά Κέιμαν με 20.36.