20

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Παρί Σεν Ζερμέν – Μαρσέιγ 2 – 1: Viral ο “χορός” του Μέσι από τον Παγιέ

Παρί Σεν Ζερμέν – Μαρσέιγ 2 – 1: Viral ο “χορός” του Μέσι από τον Παγιέ

Παρί Σεν Ζερμέν - Μαρσέιγ 2 - 1: Στο ντέρμπι των δύο πρωτοπόρων της Ligue 1 στη Γαλλία, η Παρί Σεν Ζερμέν “λύγισε” με 2-1 τη Μαρσέιγ.

Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός των Μασσαλών, Ντιμίτρι Παγιέ, δεν βοήθησε την ομάδα του να πάρει κάτι θετικό αφού ήρθε η ήττα (2-1) από τους διαφαινόμενους Πρωταθλητές, ωστόσο, κατάφερε σε μια στιγμή να επιδείξει υπεροχή απέναντι στον Λιονέλ Μέσι. Ο λόγος για τον απίστευτο “χορό” του Αργεντινού, καθώς ο Γάλλος μεσοεπιθετικός του πήρε τη μπάλα με σωστό μαρκάρισμα, του έκανε και την ντρίμπλα αφήνοντάς τον πίσω και κάπως έτσι έγινε viral και απέκτησε μια εξαιρετική στιγμή στα highlights της αναμέτρησης της Κυριακής.

Στο ντέρμπι των δύο πρωτοπόρων της Ligue 1 στη Γαλλία, η Παρί Σεν Ζερμέν “λύγισε” με 2-1 τη Μαρσέιγ και αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά της στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Παριζιάνοι άνοιξαν το σκορ από νωρίς, με τον Νεϊμάρ να σκοράρει στο 12′ από ασίστ του Βεράτι, αλλά ο Τσαλέτα Σαρ ισοφάρισε στο 31′, για την ομάδα που απέκλεισε τον ΠΑΟΚ στο Europa Conference League.

Ένα πέναλτι του Εμπαπέ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όμως, χάρισε τελικά τη νίκη στους γηπεδούχους, αφού ακυρώθηκε μέσω VAR και ένα γκολ Σαλιμπά, στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Η Παρί Σεν Ζερμέν βρέθηκε έτσι στο +15 από τη Μαρσέιγ και ετοιμάζεται για τη… στέψη του πρωταθλητή.