Παρασκευή

19

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Ρόχας τριπλούν – Βελιγράδι: Παγκόσμιο ρεκόρ από την σταρ του αθλήματος

Ρόχας τριπλούν – Βελιγράδι: Παγκόσμιο ρεκόρ από την σταρ του αθλήματος

Ρόχας τριπλούν - Βελιγράδι: Η Γιούλιμαρ Ρόχας κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Βελιγραδίου με άλμα στα 15.74 μέτρα που είναι νέο ρεκόρ κόσμου

Ένα «διαστημικό» παγκόσμιο ρεκόρ «σφράγισε» τον τελικού του τριπλούν στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Βελιγραδίου. Η απόλυτη σταρ του αθλήματος, η Γιούλιμαρ Ρόχας “προσγειώθηκε” στα 15,74 μ. και βελτίωσε το δικό της παγκόσμιο ρεκόρ, το οποίο ήταν 15,43 μ. από τις 21/2 του 2020.Η αθλήτρια από την Βενεζουέλα ξεκίνησε τον αγώνα της με 15,19 μ., άλμα που επίσης θα της χάριζε το χρυσό μετάλλιο, αφού καμία από τις υπόλοιπες αθλήτριες δεν προσέγγισε τα 15,00 μέτρα.

Η 27χρονη έγινε η πρώτη αθλήτρια στην ιστορία του αγωνίσματος με τρια χρυσά και μάλιστα η επιτυχία της έχει μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστεί κανείς πως το προηγούμενο Παγκόσμιο έγινε πριν τέσσερα κι όχι πριν δύο χρόνια, όπως θα έπρεπε κανονικά.

Η Ρόχας είχε ακόμη έγκυρα άλματα στα 15,04 μ. και στα 15,36 μέτρα

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε και η Μαρίνα Μπεκ- Ρόμαντσουκ (Ουκρανία) που στο έκτο της άλμα ξεπέρασε τον εαυτό της πέτυχε 14,74 μ. και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, το πρώτο της στη διοργάνωση. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Τζαμαϊκανή Κίμπερλι Γουίλιαμς με 14,62 μ. και φετινό ρεκόρ. Η Ρόχας το περασμένο καλοκαίρι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες ενώ το 2016 στο Ρίο εξασφάλισε το αργυρό.