23

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Ντούσκος χρυσό – Τόκιο: Η απονομή, τα συγκινητικά λόγια και το “μπράβο” Μητσοτάκη

Ντούσκος χρυσό - Τόκιο: Ο Κυριάκος Μητσοτάκης έστειλε συγχαρητήρια στον Στέφανο για το χρυσό μετάλλιο στην κωπηλασία.

Ο Στέφανος Ντούσκος μετά από μια συγκλονιστική κούρσα στο μονό σκιφ της κωπηλασίας έφερε στην Ελλάδα το πρώτο μετάλλιο -και μάλιστα χρυσό- στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ωστόσο ο Έλληνας Ολυμπιονίκης δεν ήταν πάντα παιδί του νερού, αφού ο «έρωτας» με την κωπηλασία άρχισε το 2011, αφού μέχρι τότε ασχολούνταν αποκλειστικά με τον στίβο. Γεννημένος στα Ιωάννινα στις 29 Μαρτίου του 1997 ο Στέφανος Ντούσκος ζει το όνειρό του μόλις στα 24 του, αφού κατάφερε να πετύχει αυτό που όλοι οι αθλητές κυνηγούν στη διάρκεια της καριέρας τους. Ένα ολυμπιακό μετάλλιο. Η πορεία του μέχρι στην κορυφή ωστόσο δεν ήταν εύκολη.

Θυσίες, σκληρή προπόνηση, και προσήλωση ήταν ανάμεσα σ’ αυτά που τον οδήγησαν ανάμεσα στους κορυφαίους. Μάλιστα το ότι έφτασε σε σημείο να τρώει… παγάκια για να ξεγελάσει την πείνα του φανερώνουν ότι πρόκειται για ένα αθλητή που είναι έτοιμος να κάνει τα πάντα για να πετύχει το στόχο του.

«Ερωτεύτηκα αυτό το σπορ»

Όπως προαναφέρθηκε ο Στέφανος Ντούσκος δεν ασχολούνταν εξ αρχής με την κωπηλασία, αφού μέχρι τα 15 του έκανε στίβο. Ακολούθως, το 2011 έκανε την πρώτη του προπόνηση στην κωπηλασία. «Ερωτεύτηκα αυτό το σπορ», έλεγε χαρακτηριστικά πριν από μερικά χρόνια σε συνέντευξή του. Στους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες 2016 στο Ρίο, συμμετείχε μαζί με την ελληνική ομάδα στο αγώνισμα των ελαφρών τετράκοπων σκιφ, όπου τερμάτισε στην 6η θέση. Στους Μεσογειακούς Αγώνες 2018 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο διπλό σκιφ μαζί με τον Χρήστο Στεργιάκα. Ο Ντούσκος κατέκτησε μέσα στο 2018, δύο μετάλλια, ένα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μπρέστ της Λευκορωσίας και ένα στους Μεσογειακούς Αγώνες. Το 2019, ο Γιαννιώτης σκιφίστας αναδείχτηκε «ασημένιος» στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Σαρασότα U23 στο απλό σκιφ.

Το 2020, ο Στέφανος Ντούσκος ήταν 5ος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, ενώ δεν μετείχε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, καθώς λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού ματαιώθηκε. Την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο είχε εξασφαλίσει ο Στέφανος Ντούσκος, μετά το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο σκιφ στην Ευρωπαϊκή Προ-ολυμπιακη ρεγκάτα στο Βαρέζε, στις 8 Απριλίου 2021. Λίγες ημέρες μετά, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βαρέζε, ο Ντούσκος έμεινε εκτός βάθρου, καθώς ήταν 4ος στο απλό σκιφ.

Παράλληλα, ο Στέφανος Ντούσκος έχει διακριθεί αρκετές φορές σε επίπεδο νέων με μετάλλια σε παγκόσμια και πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα, ενώ έχει κερδίσει πάνω από 20 χρυσά μετάλλια σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα.

Αν θες να διακριθείς πρέπει να θυσιάσεις πολλά

«Αν θες να διακριθείς πρέπει να θυσιάσεις πολλά», έχει τονίσει στο παρελθόν. Οι κόποι του ανταμείφθηκαν φέτος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο 24χρονος Γιαννιώτης σκιφίστας, αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Ιωαννίνων κατάφερε να ανέβει στο βάθρο με το χρυσό μετάλλιο στο στήθος και τον εθνικό ύμνο να ακούγεται μέσα στο Τόκιο.

Ντούσκος: «Ευχαριστώ τον Θεό και την προπόνηση»

Ο Στέφανος Ντούσκος κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην Ιστορία της ελληνικής κωπηλασίας και 4ο στο σύνολο, με την πρώτη θέση στον τελικό του απλού σκιφ στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Τα ελληνικά κουπιά είχαν βρεθεί στο βάθρο σε τρεις διαδοχικούς Ολυμπιακούς Αγώνες, από την Αθήνα το 2004 έως και το Λονδίνο το 2012, ενώ στο Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016, για λίγο οι Σοφία Ασουμανάκη και Κατερίνα Νικολαϊδου έχασαν το χάλκινο μετάλλιο, αφού ήταν 4ες στο διπλό σκιφ.

“Σκέφτηκα τα πάντα, όσους μας παρακολουθούν, την προπόνηση μου, τον προπονητή μου, την οικογένεια μου” και πρόσθεσε: “δεν μπορώ να περιγράψω το συναίσθημα, τρέμω ολόκληρος. Πίστευα πως μπορώ να πάρω ένα μετάλλιο, αλλά όχι στο χρυσό. Ήταν κάτι εξωπραγματικό”. “Πίστευα πως κάποια στιγμή θα πάω στους Ολυμπιακούς. Μετά την 6η θέση στο Ρίο, είπα πως πρέπει να βελτιωθώ. Μετά είπα πως πρέπει να πετύχω την συμμετοχή στον τελικό. Από την στιγμή που το πέτυχα όλοι μου έστειλαν την θετική τους ενέργεια. Ο προπονητής μου είπε να είμαι μέσα στα μετάλλιο, στην διάρκεια της κούρσας πίστεψα πως μπορώ να πάρω και το χρυσό μετάλλιο. Πίστευα πως είναι… άπιαστο το μετάλλιο με αυτούς τους αθλητές που είχα στην κούρσα.

Είναι η καλύτερη κούρσα μου

Θέλω να γυρίσω στου δικούς μου ανθρώπους και να τους δείξω το μετάλλιο”. “Αλήθεια, δεν μπορώ να το πιστέψω. Είναι η καλύτερη κούρσα μου. Με βοήθησε ο καιρός. Ο προπονητής μου ζήτησε να είμαι στα μετάλλια. Στα 700-800 μέτρα έκανα μια αλλαγή και δεν πίστευα ότι θα αντέξω. Στα τελευταία 500 έλεγα ότι δεν θα με δουν! Βάρεσαν αυτοί, βάρεσα κι εγώ, αλλά στα τελευταία 100 μέτρα είπα ότι δεν το χάνω” ανέφερε χαρακτηριστικά ο Ελληνας πρωταθλητής. “Αφιερώνω το χρυσό σε όλους αυτούς που με βλέπουν, στους γονείς μου, στην κοπέλα, στην εθνική ομάδα, στον κ. Πολύμερο, στον προπονητή τον κ. Ποστιλιόνε, στον γιατρό και στον χορηγό μου” πρόσθεσε ακόμη.

Αναλυτικά τα τέσσερα Ολυμπιακά μετάλλια της ελληνικής κωπηλασίας:

2020 ΤΟΚΥΟ

1η Θέση – Απλό σκιφ Ανδρών: Στέφανος Ντούσκος

2012 ΛΟΝΔΙΝΟ

3η θέση – Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών: Αλεξάνδρα Τσιάβου (Δ.Ν.Ο. Ηγουμενίτσας) – Χριστίνα Γιαζιτζίδου (Ν.Ο. Καστοριάς)

2008 ΠΕΚΙΝΟ

2η θέση – Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών: Βασίλης Πολύμερος (ΟΣΦΠ) – Δημήτρης Μούγιος (Ν.Ο. Πόρου Τροιζηνίας)

2004 ΑΘΗΝΑ

3η θέση – Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών: Βασίλης Πολύμερος (ΟΕΑ-ΝΑΒόλου) – Νίκος Σκιαθίτης (ΟΕΑ-ΝΑΒόλου)