alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / ΠΑΟΚ: «Η Μπολόνια προσφέρει 6 εκ. ευρώ για τον Σφιντέρσκι»!

ΠΑΟΚ: «Η Μπολόνια προσφέρει 6 εκ. ευρώ για τον Σφιντέρσκι»!

Σφιντέρσκι ΠΑΟΚ: Η ρήτρα που υπάρχει στο συμβόλαιο του Κάρολ Σφιντέρσκι ανέρχεται στα 10.000.000 ευρώ.

Έτοιμη να πληρώσει 6.000.000 ευρώ για να αποκτήσει τον Κάρολ Σφιντέρσκι εμφανίζεται από τα Ιταλικά και Πολωνικά ΜΜΕ, η Μπολόνια που έχει βάλει στο στόχαστρο τον Πολωνό επιθετικό του ΠΑΟΚ. Στην Πολωνία οι συμπατριώτες του Κάρολ Σφιντέρσκι είναι σχεδόν σίγουροι πως ο επιθετικός του ΠΑΟΚ θα συνεχίσει την καριέρα του στο Καμπιονάτο με τη φανέλα της Μπολόνια. Μετά τα ιταλικά δημοσιεύματα το πρωί της Δευτέρας (18/1), στην Πολωνία το θέμα της πιθανής μεταγραφής του 24χρονου επιθετικού είναι στην πρώτη γραμμή της επικαιρότητας. «Ο ιταλικός σύλλογος προσφέρει έξι εκατ. ευρώ, ο ΠΑΟΚ θέλει έξι-επτά εκατ. ευρώ, οπότε η συμφωνία είναι πολύ κοντά», αναφέρεται χαρακτηριστικά στο ρεπορτάζ της ιστοσελίδας «sport.onet.pl». Η ρήτρα που υπάρχει στο συμβόλαιο του Κάρολ Σφιντέρσκι ανέρχεται στα 10.000.000 ευρώ.

Ο Κάρολ Σφιντέρσκι είναι Πολωνός επαγγελματίας ποδοσφαιριστής, ο οποίος αγωνίζεται ως επιθετικός για τον ΠΑΟΚ. Ξεκίνησε τη σταδιοδρομία του στην ακαδημία νέων της Ράβια Ράβιτς. Από το 2012 έως το 2014 ήταν στην ακαδημία νέων της ΟΚΣ ΣΜΣ Λοτζ. Στη συνέχεια, το 2014, μετακινήθηκε στη Γιαγκελόνια Μπιάλιστοκ της Εκστρακλάσα, παίζοντας για πρώτη φορά, αρχικά, στην ομάδα της ακαδημίας νέων στη 3 Λίγκα και ακολούθως, αποκλειστικά στην πρώτη ομάδα τη σεζόν 2016-17. Ήταν μόλις 17 ετών όταν έκανε το ντεμπούτο του στην Εκστρακλάσα στις 23 Αυγούστου 2014, στην ήττα με 3-1 από τη Σλασκ Βρότσλαβ.

Στις 3 Ιουνίου 2015, σημείωσε το πρώτο του γκολ ως επαγγελματίας, στην νίκη με 3-1 επί της Πόγκον Στσέτσιν, σκοράροντας στο 80ο λεπτό. Στις 2 Ιουλίου 2015, έκανε το ντεμπούτο του σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, όπου σκόραρε στη νίκη της ομάδας του επί της λιθουανικής Κρουόγια Πακρουόγις για το Γιουρόπα Λιγκ. Αγωνίστηκε, επίσης, στον επαναληπτικό αγώνα, όπου σκόραρε στο 4ο λεπτό, όπου η ομάδα του νίκησε με 8-0.

Κάρολ Σφιντέρσκι

Σφιντέρσκι ΠΑΟΚ: Ντεμπούτο στις 27 Ιανουαρίου 2019

Στις 20 Ιανουαρίου 2019, ο ΠΑΟΚ ανακοίνωσε την υπογραφή του Σβιντέρσκι, με συμβόλαιο τριετούς διάρκειας. Έκανε το ντεμπούτο του στις 27 Ιανουαρίου 2019, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 81ο λεπτό, στη θέση του Ομάρ Ελ Καντουρί. Στις 30 Ιανουαρίου 2019, σημείωσε το πρώτο του γκολ για την ομάδα στο 87ο λεπτό, αφού είχε μπει ως αλλαγή στη θέση του Δημήτρη Λημνιού. Στις 10 Μαρτίου 2019, σκόραρε στην εντός έδρας νίκη με 3–0 εναντίον του Ατρομήτου. Στις 21 Απριλίου 2019, σκόραρε το τελευταίο γκολ στη νίκη με 5–0 επί του Λεβαδειακού, που επιβεβαίωσε την κατάκτηση του πρωταθλήματος από τον ΠΑΟΚ ύστερα από 34 χρόνια

Επιλέχθηκε το Μάρτιο του 2015, από τον προπονητή της Εθνικής Πολωνίας U18, Ράφαου Γιάνας, για να παίξει στο LFF U-18 Federation Cup. Έκανε το ντεμπούτο του στο νικηφόρο αγώνα με 1-0 εναντίον της Γεωργίας. Έπαιξε ξανά και σκόραρε το πρώτο του γκολ, στο 9ο λεπτό του ισόπαλου αγώνα με 1-1 εναντίον της Λετονίας. Στις 5 Σεπτεμβρίου 2015, έκανε το ντεμπούτο του για την Εθνική Πολωνίας U19, σε μία φιλική αναμέτρηση εναντίον της Ουαλίας, που έληξε ισόπαλη με 1-1. Έπαιξε σε δύο φιλικούς αγώνες εναντίον της Σλοβενίας, σημειώνοντας και τα δύο γκολ στον πρώτο αγώνα, που έληξε ισόπαλος με 2-2. Ήταν εύστοχος στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19 στην Κύπρο, εναντίον των Εθνικών Ομάδων U19 των Βουλγαρίας, Κύπρου και Λουξεμβούργου, σημειώνοντας 3 γκολ.