Τετάρτη

08

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Euro 2020: Η Ισπανία προκρίθηκε στο 92′! (vid)

Euro 2020: Η Ισπανία προκρίθηκε στο 92′! (vid)

Euro 2020: Με γκολ του Ροντρίγκο η Ισπανία πήρε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Σουηδίας και πήρε το εισιτήριο για την τελική φάση του Euro 2020

Euro 2020: Στο 92′ πήρε τον βαθμό που χρειαζόταν η Ισπανία με αντίπαλο την Σουηδία στο Τούρκου, χάρη σε προβολή του Ροντρίγκο. Ο μέσος της Μάντσεστερ Σίτι ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 1-1 δίνοντας την πρόκριση στη χώρα του στην τελική φάση του Euro. Μια πρόκριση που θα είχε πάρει η ομάδα του Ρόμπερτ Μορένο αν είχε φύγει νικήτρια από την Νορβηγία πριν από λίγες μέρες, όταν είχε δεχτεί το γκολ της ισοφάρισης (πάλι 1-1) στις καθυστερήσεις.

Το ματς τελείωσε 0-0 στο ημίχρονο αλλά ήταν χορταστικό. Ο Όλσεν κράτησε όρθιους τους Σουηδούς στο πρώτο 20λεπτο με τις εντυπωσιακές επεμβάσεις του, ενώ ο Ντε Χέα έκανε την απόκρουση του αγώνα στο μισάωρο σε κεφαλιά του Κουιάσον. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπεργκ έκανε το 1-0 στο 50′ έπειτα από φάση διαρκείας, αλλά οι Ισπανοί είπαν την τελευταία λέξη στο 92′ με σκόρερ τον Ροντρίγκο. Ήταν το 38 συνεχόμενο παιχνίδι που κατάφεραν να σκοράρουν!

Οι έξι που προκρίθηκαν

Στο 1-1 έμεινε και το άλλο ματς του 6ου ομίλου ανάμεσα στην Ρουμανία και την Νορβηγία, με συνέπεια να μείνουν πίσω από τους Σουηδούς αμφότερες για τη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης. Έτσι όλα θα κριθούν στις δύο τελευταίες αγωνιστικές. Ουκρανία, Ισπανία, Πολωνία, Βέλγιο, Ρωσία, Ιταλία είναι οι ομάδες που έχουν εξασφαλίσει μέχρι τώρα την πρόκριση στην τελική φάση.