Δευτέρα

29

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / “Καλπάζει” προς τον τίτλο ο ΠΑΟΚ – “Έγραψε” και πάλι ο Πρίγιοβιτς

“Καλπάζει” προς τον τίτλο ο ΠΑΟΚ – “Έγραψε” και πάλι ο Πρίγιοβιτς

Ο ΠΑΟΚ ξέρει ότι μπορεί να στηρίζεται στον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς. Ο Σέρβος φορ «ξεκλείδωσε» την άμυνα της Ξάνθης, ο Δικέφαλος νίκησε με 2-0 στην Τούμπα και συνεχίζει την επέλασή του προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο Δικέφαλος δυσκολεύτηκε στη δημιουργία φάσεων και η Ξάνθη έφτασε πρώτη στη μεγάλη ευκαιρία. Στο 29’ ο Πασχαλάκης πραγματοποίησε πολύ […]

ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ξέρει ότι μπορεί να στηρίζεται στον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς.

Ο Σέρβος φορ «ξεκλείδωσε» την άμυνα της Ξάνθης, ο Δικέφαλος νίκησε με 2-0 στην Τούμπα και συνεχίζει την επέλασή του προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο Δικέφαλος δυσκολεύτηκε στη δημιουργία φάσεων και η Ξάνθη έφτασε πρώτη στη μεγάλη ευκαιρία.

Στο 29’ ο Πασχαλάκης πραγματοποίησε πολύ δύσκολη επέμβαση σε κεφαλιά του Ντουρίσκοβιτς.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο γκολ, όταν ο Πρίγιοβιτς βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ζίβκοβιτς, με τον τελευταίο να κρατάει το 0-0.

Ο τερματοφύλακας της Ξάνθης επενέβη και σε σουτ του Μπίσεσβαρ στο 40’ και το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο.

Τη λύση έδωσε ο Πρίγιοβιτς

Στο 47’ ο Βιεϊρίνια, που είχε αντικαταστήσει στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους τον Κίτσιου, έβγαλε τη σέντρα κι ο Σέρβος, αφού ξεμαρκαρίστηκε από τον Κασάδο, εκτέλεσε με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής για το 1-0.

Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα ο Πρίγιοβιτς έχασε ευκαιρία για ακόμη ένα γκολ, αλλά το σουτ του έφυγε ψηλά άουτ.

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε στο 65’ με την εκτέλεση φάουλ του Μαουρίσιο, που «έγραψε» το 2-0, με το υπόλοιπο της αναμέτρησης να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο διαιτητής Σέζος (Κιλκίς) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Κίτσιου, Μπαξεβανίδη.