26

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Πήρε την πρόκριση η ΑΕΚ

Πήρε την πρόκριση η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει στο ΟΑΚΑ την πολύτιμη ισοπαλία 1-1 με τη Βίντι, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Μέχρι να γίνει αυτό όμως κράτησε την αγωνία στον κόσμο της μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Η Ένωση μπήκε συντηρητικά στο παιχνίδι, μη θέλοντας να πάρει ρίσκα. Από την πλευρά […]

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει στο ΟΑΚΑ την πολύτιμη ισοπαλία 1-1 με τη Βίντι, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Μέχρι να γίνει αυτό όμως κράτησε την αγωνία στον κόσμο της μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Η Ένωση μπήκε συντηρητικά στο παιχνίδι, μη θέλοντας να πάρει ρίσκα. Από την πλευρά της η Βίντι δεν υπήρξε ιδιαιτέρως απειλητική, παρά μόνο από στημένες φάσεις. Στο 47’ ο Φιόλα έσπρωξε τον Λόπες μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής υπέδειξε αμέσως το πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Μάνταλος και έβαλε μπροστά την ΑΕΚ. Όλα είχαν πάει εκεί που τα ήθελε η ομάδα του Ουζουνίδη. Ωστόσο δέκα λεπτά μετά το γκολ του Μάνταλου, η δέχθηκε γκολ, που φόρτωσε με τεράστια άγχος και νευρικότητα τους ποδοσφαιριστές της. Πέρα από αυτό στο 80 αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Λόπες, οπότε η ΑΕΚ αποδύθηκε σε έναν αγώνα να μη δεχθεί γκολ και πάει το ματς στην παράταση.

Το μπόνους της Ένωσης

Με τη μέχρι τώρα της πορεία η «Ένωση» χάρισε στην Ελλάδα το μπόνους για την είσοδο στους ομίλους παραμένοντας και αήττητη. Μόνο από τους προκριματικούς αγώνες έδωσε 0.600 βαθμούς (δύο νίκες, δύο ισοπαλίες) και με την πρόκριση άλλους 0.800 βαθμούς! Έτσι ξεφεύγουμε από τον κίνδυνο της 16ης θέσης της ευρωπαϊκής κατάταξης και φυσικά παραμένουμε στην 14η θέση πλησιάζοντας τους Δανούς και τους Αυστριακούς. Όμως οι Ολλανδοί (όπως αναμενόταν) έβαλαν τον Άγιαξ στους ομίλους (θα βάλουν και την Αϊντχόφεν σήμερα) και οι Ελβετοί που μας κυνηγάνε πήραν κι αυτοί την πρόκριση με την Γιουνγκ Μπόις η οποία έκανε και διπλό στην Κροατία.