26

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / 11 μετάλλια για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης ΑμεΑ

11 μετάλλια για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης ΑμεΑ

Πλούσια υπήρξε για την Ελλάδα η συγκομιδή μεταλλίων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης ΑμεΑ, καθώς ολοκλήρωσε την παρουσία της στη διοργάνωση με συνολικά 11 μετάλλια και συγκεκριμένα έξι χρυσά, δύο ασημένια και τρία χάλκινα. Το γεγονός αυτό την ανεβάζει στην 8η θέση του πίνακα μεταλλίων. Συγκεκριμένα, οι Έλληνες αθλητές κατέκτησαν ακόμα δύο μετάλλια. Η Αλεξάνδρα […]

Πλούσια υπήρξε για την Ελλάδα η συγκομιδή μεταλλίων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης ΑμεΑ, καθώς ολοκλήρωσε την παρουσία της στη διοργάνωση με συνολικά 11 μετάλλια και συγκεκριμένα έξι χρυσά, δύο ασημένια και τρία χάλκινα. Το γεγονός αυτό την ανεβάζει στην 8η θέση του πίνακα μεταλλίων. Συγκεκριμένα, οι Έλληνες αθλητές κατέκτησαν ακόμα δύο μετάλλια. Η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου ήταν πρώτη στα 50μ. ύπτιο S3 και ηΕυθυμία Γκουλή τερμάτισε τρίτη στα 100μ. πρόσθιο SB8.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια Αλεξάνδρα Σταματοπούλου πρώτευσε στα 50μ. ύπτιο S3, με επίδοση 53.29, που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Σπουδαία εμφάνιση, που συνοδεύτηκε επίσης από τη μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας της σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, πραγματοποίησε η Ευθυμία Γκουλή. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο SB8 με επίδοση 1:32.14.

Ακόμη, στον τελικό των 100μ. ελεύθερο S6, o Γιώργος Σφαλτός ήταν 4ος με 1:10.08, επίδοση που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο κατείχε ο ίδιο ς με 1:10.37 από τις 6 Σεπτεμβρίου 2016 στην Γερμανία. Στον πρωϊνό προκριματικό, ο Σφαλτός ήταν 2ος στη σειρά του με 1:14.83. Την 6η θέση στον τελικό των 50μ. ελεύθερο S13, κατέλαβε η Ευαγγελία Χιώτη με επίδοση 29.65 που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο κατείχε η Μαρία Τζάλλα από τις 7 Ιανουαρίου 2001 στην Τσεχία με 34.54. Τέλος, εκτός τελικού στα 100μ. ελεύθερο S6 έμεινε η Μαρία Τσάκωνα, η οποία ήταν 7η στην πρώτη προκριματική σειρά με χρόνο 1:30.65