Παρασκευή

26

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Ράφα Ναδάλ: Νίκησε τον Κύργιο και κατέκτησε άλλο ένα τρόπαιο
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ράφα Ναδάλ: Νίκησε τον Κύργιο και κατέκτησε άλλο ένα τρόπαιο

– του Αντώνη Γεωργακόπουλου Άλλο ένα τρόπαιο προστέθηκε στη συλλογή του Ράφα Ναδάλ. Το νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης, κέρδισε τον Νικ Κύργιο στον τελικό του China Open, με 6-2 και 6-1 και σήκωσε την “κούπα”. O Ισπανός σούπερ σταρ του τένις, αναδείχθηκε πρωταθλητής στο Πεκίνο για πρώτη φορά μετά από 12 χρόνια. Ο […]

nadal2

– του Αντώνη Γεωργακόπουλου

Άλλο ένα τρόπαιο προστέθηκε στη συλλογή του Ράφα Ναδάλ.

Το νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης, κέρδισε τον Νικ Κύργιο στον τελικό του China Open, με 6-2 και 6-1 και σήκωσε την “κούπα”.

O Ισπανός σούπερ σταρ του τένις, αναδείχθηκε πρωταθλητής στο Πεκίνο για πρώτη φορά μετά από 12 χρόνια.

Ο 31χρονος, έγραψε για άλλη μια φορά ιστορία, καθώς έγινε ο 5ος τενίστας που έφτασε τους 75 τίτλους στην ιστορία του αθλήματος, σε ανοικτό γήπεδο!

Είχαν προηγηθεί οι Τζίμι Κόνορς (109 τίτλοι), Ιβάν Λεντλ (94), Ρότζερ Φέντερερ (93) και Τζον ΜακΕνρόου (77). Ξεπέρασε το ρεκόρ των 74 τίτλων του Ροντ Λάβερ, με τον οποίο μοιραζόταν μέχρι πριν από λίγο την 5η θέση.