27

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Ολυμπιακός: Άλλα 10 λεπτά να είχε!

Ολυμπιακός: Άλλα 10 λεπτά να είχε!

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο κατάμεστο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League. Οι «ερυθρόλευκοι», δεν μπήκαν ποτέ στο γήπεδο, με τα «λιοντάρια» να το εκμεταλλεύονται μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ντουμπιά. Οι «Πειραιώτες», πριν καν καταλάβουν τι συνέβη, δέχθηκαν και 2ο γκολ στο […]

ολυμπιακος2

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο κατάμεστο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι», δεν μπήκαν ποτέ στο γήπεδο, με τα «λιοντάρια» να το εκμεταλλεύονται μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ντουμπιά.

Οι «Πειραιώτες», πριν καν καταλάβουν τι συνέβη, δέχθηκαν και 2ο γκολ στο 13’ με τον ταχύτατο Ζέλσον Μάρτινς.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο Μπρούνο Φερνάντες σκόραρε για να κάνει 3 τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Ολυμπιακός είχε πέσει σε βαθύ λήθαργο, και οι Πορτογάλοι συνέχιζαν να χάνουν ευκαιρίες.

Μάλιστα, οι προσπάθειές τους σταμάτησαν δύο φορές στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ζντιέλαρ πέρασε στη θέση του Κώστα Φορτούνη, και…συμμάζεψε τα ασυμμάζευτα στη μεσαία γραμμή.

Οι «ερυθρόλευκοι», είχαν τη συντριπτική κατοχή, ωστόσο κατάφεραν να δημιουργήσουν μόνο ελάχιστες υποψίες φάσεων.

Στο 88’, λίγο έλειψε να γίνει το 4-0, αφού η κεφαλιά του Μπας Ντοστ σταμάτησε στο δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Πάρντο, που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο 78′, με υπέροχη ατομική ενέργεια έκανε το 1-3.

Στο 90+3 ο ίδιος έκανε το 2-3 με ωραία προβολή!

Ο χρόνος, όμως, δεν έφτανε για να ολοκληρωθεί η αντεπίθεση του Ολυμπιακού.

Το 2-3, έμελλε να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Κάκιστο βράδυ για τον Ολυμπιακό, που πλέον πολύ δύσκολα θα διεκδικήσει την 3η θέση που οδηγεί στο Europa League.

Το τελευταίο δεκάλεπτο, πάντως, έδειξε πως η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, δεν είναι άτρωτη, και δίνει ελπίδα στους «Πειραιώτες».