02

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Βαλένθια – Θέλτα: Ο Δουβίκας έδωσε στην Θέλτα την πρόκριση στους 8

Βαλένθια – Θέλτα: Ο Δουβίκας έδωσε στην Θέλτα την πρόκριση στους 8

Βαλένθια - Θέλτα: MVP του αγώνα ο Τάσος Δουβίκας

Χθες (17/1) η Βαλένθια υποδέχτηκε την Θέλτα για την φάση των 16 στο ισπανικό κύπελλο Copa del Rey. Η ομάδα που αγωνίζεται και ένα δικό μας παιδί ο Τάσος Δουβίκας χάρισε στην Θέλτα 2 τέρματ και έτσι έστειλε την ομάδα στην φάση των 8!

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας φορ πέτυχε δύο γκολ για τη Θέλτα, η οποία νίκησε τη Βαλένθια στο Μεστάγια με 3-1. Ο Ντε λα Τόρε άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό και στην συνέχεια ο Δουβίκας πέτυχε γκολ πέντε λεπτά μετά. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Πεπέλου με εύστοχο χτύπημα πέναλτι κάνοντας το 2-1, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ πρόκρισης για την Θέλτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δουβίκας διαμόρφωσε το τελικό σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 80ο λεπτό κάνοντας το 3-1. Να σημειωθεί ότι, ο Τάσος Δουβίκας βγήκε ο MVP του αγώνα.