02

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Άρης – Σλασκ: Ασταμάτητοι οι κιτρινόμαυροι

Άρης – Σλασκ: Ασταμάτητοι οι κιτρινόμαυροι

Άρης - Σλασκ: Σε ποια θέση βρίσκονταιοι κιτρινόμαυροι μετά την νίκη τους

Χθες (27/12) ο Άρης υποδέχτηκε την Σλασκ Βρότσλαβ για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της EuroCup στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρον. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήραν την νίκη με σκορ 93-71, και έτσι το σερί νικών στην διοργάνωση φτάνοντας στην 5η θέση έχοντας 6 νίκες και 7 ήττες, ενώ οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στην τελευταία θέση.

Ο Άρης μπήκε από την αρχή σε ρόλο οδηγού, κερδίζοντας κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (14 έναντι 6) και κλείνοντας την πρώτη περίοδο με double-score (22-11, 10′). Οι κιτρινόμαυροι -που είχαν 4/11 τρίποντα στην πρώτη περίοδο- ανέβασαν την ευστοχία τους πίσω από τα 6μ75 στο 50% μέχρι την ανάπαυλα (9/18 τρίποντα) και έτσι κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά στους 16 πόντους (49-33, 20′). Μοναδικό ψεγάδι για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη σε αυτό το πρώτο μέρος ήταν τα 9 λάθη στα οποία υπέπεσε.

Με τον Χασάνι Γκραβέτ -που είχε 12 πόντους στο πρώτο μέρος- να βάζει ακόμα 9, η Σλασκ πλησίασε στο -11 (61-50) στα 2’35” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο μέχρι και το 30΄, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 για να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 21 πόντους (71-50). Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε ως επί το πλείστον το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Άρη να φτάνει εύκολα στην έκτη φετινή του ευρωπαϊκή νίκη και τον Γιάννη Καστρίτη να ανοίγει το ροτέσιον και να ρίχνει στο παρκέ τον 16χρονο Βασίλη Καζαμία.