03

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Challenge Cup: ΠΑΟΚ και Μίλωνας ένα βήμα πριν τους 16

Challenge Cup: ΠΑΟΚ και Μίλωνας ένα βήμα πριν τους 16

Challenge Cup: Οι 2 ελληνικές ομάδες βρίσκονται πολύ κοντά στους 16

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στους “16” έκαναν δύο ελληνικές ομάδες στο CEV Cup. Αναλυτικά ο ΠΑΟΚ και ο Μίλωνας κατάφεραν και νίκησαν χθες στον πρώτο γύρο για την φάση στους 32. Ο Δικέφαλος έπαιξε στην Κροατία με την ΧΑΟΚ Μλάντοστ στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα όπου νίκησε 0-3 σετ.

Μλάντοστ –  ΠΑΟΚ (0-3)

Ο ΠΑΟΚ με την χθεσινή (22/11) νίκη του στην Κροατία έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στους “16”. Ο Φαν Χάντερεν έφτασε τους 19 πόντους και ήταν εκ των πρωταγωνιστών του Δικεφάλου στην Κροατία. Τα σετ:

1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-17, 28-30

2ο σετ: 6-8, 16-14, 18-21, 22-25

3ο σετ: 6-8, 12-16, 14-21, 19-25

Συνολικά με σκορ 0-3 (28-30, 22-25, 19-25) σε 96 λεπτά. Οι πόντοι της Μλάντοστ προήλθαν από 5 άσσους, 39 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 53 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων

Μίλωνας – Ζαντρούγκα (3-0)

Ο Μίλωνας με την σειρά του φιλοξένησε την αυστριακή ομάδα Ζαντρούγκα Μπλέιμπουργκ του Έλληνα προπονητή  Άγγελου Μανδηλάρη, η ελληνική ομάδα πήρε το παιχνίδι με σκορ σετ 3-0 στον πρώτο αγώνα της φάσης των “32” του Challenge Cup που έγινε στην Νέας Σμύρνης. Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν ο Γιορντάνοφ με 16 προσωπικούς πόντους.

Έτσι οι δύο ελληνικές ομάδες έχουν πλεονέκτημα, διότι σε δύο εβδομάδες που είναι οι ρεβάνς, χρειάζονται μόλις 2 σετ για να κλειδώσουν την πρόκριση στους 16.