02

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Ρεάλ Μαδρίτης – Ουνικάχα Μάλαγα: Πρώτη ήττα για την βασίλισσα, μετά από 21 νίκες

Ρεάλ Μαδρίτης - Ουνικάχα Μάλαγα: Ήττα της βασίλισσας μετά από πολλές σερί νίκες

Χθες (19/11) η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχτηκε την Ουνικάχα Μάλαγα για την 10η αγωνιστική του ACB στο πρωτάθλημα της Ισπανίας. Η βασίλισσα έκανε την πρώτη της ήττα, με την τελευταία, να ήταν στις 10/09/2023 σε φιλικό παιχνίδι με την ίδια ομάδα που έχασε τώρα με σκορ 83-66, μετά από 21 κερδοφόρα παιχνίδια. Η Ουνικάχα έσπασε το σερί της με αποτέλεσμα να φτάσει στην 2η θέση πάνω από την Μπαρτσελόνα και κάτω από την Ρεάλ. Η Ουνικάχα Μάλαγα εκμεταλλεύτηκε την κούραση των παικτών του Τσους Ματέο μετά από τη δύσκολη βδομάδα και πήρε τη νίκη (99-93) στο WiZink Center, γράφοντας τον επίλογο στο αήττητο των δεκαεννέα (19) αγώνων της “Βασίλισσας”. Οι πράσινοι τα κατάφεραν μάλιστα επιστρέφοντας από το -15 του ημιχρόνου, με εντυπωσιακή επιθετική συγκομιδή σε τρίτη και τέταρτη περίοδο (60 πόντοι).

Ο Ντέιβιντ Κράβις (23 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και ο Κάμερον Τέιλορ (19 πόντοι, 4 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές, οι οποίοι σούταραν με 60% στο δίποντο και 48% στο τρίποντο. Από την άλλη πλευρά, η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο και καλύτερο τον Φακούντο Καμπάσο (18 πόντοι, 5 ασίστ, 6 λάθη), ο οποίος όμως δεν κατάφερε να αποτρέψει το μοιραίο.