alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Μπενφίκα – ΠΑΟΚ: Ήττα για τον δικέφαλο
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Μπενφίκα – ΠΑΟΚ: Ήττα για τον δικέφαλο

Μπενφίκα - ΠΑΟΚ: Βαριά ήττα για τον δικέφαλο για την 2η αγωνιστική

Γράφει ο Κωνσταντίνος Καραμάνογλου

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Πορτογαλία για να παίξει το βράδυ της Τετάρτης με την Μπενφίκα για την 2η αγωνιστική του Basket Champions League για τον 7ο όμιλο. Μετά τη νίκη στην πρεμιέρα κόντρα στη Γαλατά, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 94-72 από την Μπενφίκα, αφού δεν είχε αντίδοτο για τους Ιβάν Αλμέιδα και Τερέλ Κάρτερ, που σημείωσαν 28 και 26 πόντους αντίστοιχα.

Η ομάδα του ΠΑΟΚ ταξίδεψε με τους εξής: Μπελιάουσκας, Φλάτεν, ΜακΝίς, Χάρισον, Φρίντρικσον, Μαργαρίτης, Γκίλμορ, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης και Σχίζας. Επίσης, τα στατιστικά της ομάδας ήταν 15/35 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 18/25 βολές, 30 ριμπάουντ ( 17 αμυντικά -13 επιθετικά), 16 ασίστ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ. Ενώ, η Μπενφίκα με τους Αλμέιδα, Ντάγκλας, Ντρέσελ, Γκόμες, Ρελβάο, Ραμντάν, Μπρούσαρντ, Κάρτερ, Γκαμέιρο και Σίλβα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ άσχημα στο ματς, βρισκόμενος πίσω με 7-0 μετά από μόλις ένα λεπτό. Λίγο αργότερα, μόλις στο 2’30”, ο Άντριου Χάρισον του ΠΑΟΚ φορτώθηκε με τρίτο προσωπικό φάουλ και άφησε τη θέση του στο παρκέ τον Νίκο Τσιακμά. Το σκορ στο πεντάλεπτο ήταν 9-3, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 0/4 δίποντα και 3/6 βολές, ενώ το ταμπλό έγραφε 17-15 στο φινάλε της περιόδου, αφού ο Δικέφαλος του Βορρά είχε ανεβάσει στροφές σε άμυνα και επίθεση. Με 7/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 3/3 βολές στη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα, μετά το ξέσπασμα του Φώτη Τακιανού προς τους παίκτες, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας ισχνό προβάδισμα (40-41, 20′).

Η Μπενφίκα έτρεξε σερί 11-0 επιστρέφοντας από την ανάπαυλα για να πάρει διψήφια απόσταση (51-41, 24′). Ο Ιβάν Αλμέιδα πήρε μάλιστα φωτιά στην τρίτη περίοδο, βάζοντας τους 14 από τους 28 πόντους των Πορτογάλων, οι οποίοι ήταν στο +8 στο 30′ (68-60), βλέποντας τον Νίκο Τσιακμά να ευστοχεί από την περιφέρεια λίγο πριν την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους, ενώ κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 13 πόντους (76-63) στα 6’30” από το φινάλε για να βάλουν πια γερές βάσεις νίκης. Όσο η ώρα περνούσε η απόσταση μεγάλωνε, με τους Θεσσαλονικείς να χάνουν τελικά με 94-72.