30

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Σάκκαρη Βερολίνο: Αποκλεισμός για τη Μαρία

Σάκκαρη Βερολίνο: Αποκλεισμός για τη Μαρία

Σάκκαρη Βερολίνο:Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 6-4, 7-6 από την καλή της φίλη Ντόνα Βέκιτς και δεν κατάφερε να φτάσει στον τελικό της Κυριακής στο Βερολίνο

Νέα χαμένη ευκαιρία για την Μαρία Σάκκαρη. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια είχε την ευκαιρία να περάσει στον τελικό του Berlin Open αλλά δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ντόνα Βέκιτς.  H καλή φίλη της από την Κροατία που είναι στο Νο23 της παγκόσμιας κατάταξης έστω και με δυσκολία κέρδισε με 6-4, 7-6 (8)  και προκρίθηκε στον τελικό της Κυριακής. H Σάκκαρη έσβησε 3 ματς πόιντ στο τάι μπρέικ του 2ου σετ αλλά η αντίπαλός της με το 4ο έκλεισε το παιχνίδι. Στο 1ο σετ η Μαρία Σάκκαρη έσβησε δύο μπρέικ πόιντ και έφτασε στο 1-0. Η Βέκιτς έσβησε μπρέικ πόιντ της Σάκκαρη για το 1-1 και στη συνέχεια πάλι η Ελληνίδα επέστρεψε στο από το 15-40 και πήγε με το σερβίς της στο 2-1

Νέο μπρέικ πόιντ από τον Βέκιτς η οποία το εκμεταλλεύτηκε και με μπρέικ έφτασε στο 3-2! Η Σάκκαρη πήρε πίσω το μπρέικ (3-3) όμως με μπρέικ η Βέκιτς έκανε το 4-3. Η Ελληνίδα μείωσε σε 5-4 και έφτασε σε 4 μπρέικ πόιντ αλλά η αντιπαλός της το έσβησε για το 6-4.

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε με μπρέικ στο 2ο σετ (2-0) έσβησε μπρέικ πόιντ αλλά δέχτηκε μπρέικ για το 2-1. H Βέκιτς ισοφάρισε σε 3-3 και αφού έσβησε μπρέικ πόιντ η Σάκκαρη πήγε στο 4-3. Με νέο μπρέικ η Σάκκαρη έκανε το 5-3 αλλά το πήρε πίσω η Βέκιτς για το 5-4. Η Ελληνίδα ισοφάρισε σε 5-5 αλλά η Βέκιτς πήγε το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί η Σάκκαρη έσβησε 3 ματς πόιντ αλλά η Βέκιτς με το 4ο έκλεισε το παιχνίδι.