Σάκκαρη – Πεκγούλα WTA Finals: Η Ελληνίδα τενίστρια νίκησε με 2-0

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: AlphaFreePress

Σάκκαρη - Πεκγούλα WTA Finals: Πώς εξελίχθηκε ο αγώνας της Ελληνίδας τενίστριας στο Φορτ Γουόθ του Τέξας

01.11.2022 | 16:09

Η Μαρία Σάκκαρη πραγματοποίησε δυνατή πρεμιέρα στο WΤΑ Finals στο Φορτ Γουόθ του Τέξας, επικρατώντας με 7-6(6), 7-6(4) της Αμερικανίδας Τζέσικα Πεγκούλα, στο εναρκτήριο παιχνίδι του μονού στο τελευταίο τουρνουά της σεζόν. Με όπλα την ενέργεια και το πρώτο σερβίς στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η Μαρία Σάκκαρη έφθασε στη νίκη μετά από δύο ώρες και 11 λεπτά στην «Dickies Arena», με 2-0 σετ, βάζοντας πλώρη για τη μία από τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου «Nancy Richey», όπου συμμετέχουν ακόμα η Τυνήσια, Ονς Ζαμπέρ και η Αρίνα Σαμπαλένκα από τη Λευκορωσία.

Η Σάκκαρη πήρε και μια άτυπη ρεβάνς από την Πεγκούλα για τον χαμένο τελικό πριν από εννέα ημέρες στη Γουδαλαχάρα, εκεί όπου η Ελληνίδα τενίστρια κλήθηκε να παίξει τον ημιτελικό και τον τελικό με διαφορά 16 ωρών. Η Σάκκαρη άρχισε τον αγώνα με break στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε και κρατώντας με δυσκολία το δικό της service game, προηγήθηκε 2-0. Η Πεγκούλα με τρεις winners έφθασε στο 0-40 και στο πρώτο δικό της break για το 2-2, έσωσε δύο πόντους για break της Σάκκαρη και προηγήθηκε 3-2. Η Σάκκαρη στο 6ο game βρέθηκε ξανά σε κίνδυνο 0-30, όμως με βάση το 1ο σερβίς (ήταν σταθερά πάνω από το 70%) και με τέσσερις σερί πόντους έκανε το 3-3.

Τα λάθη της Πεγκούλα που της στοίχισαν τη νίκη

Η Πεγκούλα άρχισε τα δώρα, με διπλά λάθη, τέσσερα συνολικά στο 1ο σετ. Τα δύο από αυτά ήρθαν μαζεμένα στο 7ο game, η Σάκκαρη πήγε στο 15-40 και τελείωσε το game με break, παίρνοντας ξανά κεφάλι 4-3. Η Πέγκουλα «έσπασε» το σερβίς της με love game 4-4 και κρατώντας το σερβίς της προσπέρασε εκ νέου με 5-4. Η Σάκκαρη ισοφάρισε 5-5, στο 30-40 του 11ου game η Πεγκούλα με διπλό λάθος δώρισε το break στη Σάκκαρη, που πήγε στο 6-5, αλλά στο δικό της service game δεν έκλεισε το σετ. Με το 6ο συνολικά breaks στο σετ (από τρία κάθε παίκτρια) το σετ πήγε στο 6-6 και στο tie break.