02

Μαΐου 2024

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Γιώργος Κουγιουμτσίδης: Χρυσό στα 79 κιλά ελευθέρας πάλης

Γιώργος Κουγιουμτσίδης: Χρυσό στα 79 κιλά ελευθέρας πάλης

Γιώργος Κουγιουμτσίδης: Πριν 17 μέρες είχε πάρει το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων.

Δεν θα τον ξεχάσει εύκολα τον Μάρτιο του 2022 ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης, αφού μετά το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης U23, στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης και στα 79 κιλά ελεύθέρας πάλης στους άνδρες, επικρατώντας του Ασράφ Ασίροφ από το Αζερμπαϊτζάν στον τελικό. Το χρυσό μετάλλιο ως Νέος το κατέκτησε στο Πλόβντιβ της Βουλγαρίας και τώρα ο Κουγιουμτσίδης πήγε στην Ουγγαρία και συγκεκριμένα στη Βουδαπέστη για να γίνει πρωταθλητής Ευρώπης και σε επίπεδο ανδρών. Και ακριβώς αυτό έκανε, αφού στον τελικό των 79 κιλών ελευθέρας πάλης νίκησε με 7-6 τον Αζέρο Ασίροφ.

Πρόκειται για το πρώτο χρυσό μετάλλιο που κατακτάει η Ελλάδα σε αυτό το επίπεδο, στην ελευθέρας πάλης, έπειτα από 14 χρόνια, με τον υφυπουργό Αθλητισμού, Λευτέρη Αυγενάκη, να συγχαίρει μέσω Twitter τον Κουγιουμτσίδη, ο οποίος στον τελικό προηγήθηκε με 5-0, βρέθηκε πίσω με 6-5 αλλά έκανε την αντεπίθεσή του και τελικά νίκησε με 7-6 και ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης για δεύτερη φορά μέσα σε 17 μέρες.