Λα Λίγκα – προαναγγελία: Στην Κάντιθ η Σοσιεδάδ

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Θοδωρής Χαρόπουλος

Λα Λίγκα - προαναγγελία: Αναζητά νίκη για να αποσπαστεί εκ νέου στην κορυφή - Τη δεύτερη σερί νίκη αναζητά η δοκιμαζόμενη Βαλένθια στην έδρα της Αλαβές

22.11.2020 | 14:36

Λα Λίγκα – προαναγγελία: Με τέσσερις αναμετρήσεις συνεχίζεται οι 10η αγωνιστική της Λα Λίγκα. Η Κάντιθ αντιμετωπίζει την Ρεάλ Σοσιεδάδ. Οι νεοφώτιστοι έρχονται από την ήττα με 4-0 από την Ατλέτικο Μαδρίτης. Δεν έκανε καλή εμφάνιση και δεν μπορούσε να περιορίσει τους Μαδριλένους. Έχουν κάνει ένα καλό ξεκίνημα στην σεζόν και έχουν δείξει ένα άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο. Εντός έδρας δεν είναι τόσο καλοί, αφού δεν έχουν καμία νίκη. Απόψε, έχουν κομβικές απουσίες. Δεν υπολογίζονται οι Μαρί, Φερνάντες, Λοσάνο, Κάλα και Νεγρέδο.

Από την άλλη, η Ρεάλ Σοσιεδάδ έρχεται από τη νίκη με 2-0 κόντρα στην αποδεκατισμένη Γρανάδα. Έπαιξε όσο χρειάστηκε για να περάσει μπροστά στο σκορ και δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το προβάδισμα. Έχουν κάνει  πολύ καλές εμφανίσεις και διανύουν μια καλή περίοδο. Δεν υπολογίζονται οι Λε Νορμάν, Ιγιαραμέντι, Σανιάν, Σανγκάλι και Γκοροσάμπελ.

Λα Λίγκα – προαναγγελία: Στο “Μεντιθορόθα”

Ενδιαφέρον παιχνίδι στο «Μεντιθορόθα». Η Αλαβές υποδέχεται την Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι έρχονται από την ισοπαλία στο 1-1 απέναντι στην Λεβάντε. Αγωνίστηκαν με 10 παίχτες από το πρώτο ημίχρονο, όμως κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό. Έχουν βελτιώσει την εικόνα τους και φαίνεται πως αρχίζουν να βρίσκουν την αγωνιστική ταυτότητα τους. Για το σημερινό παιχνίδι δεν είναι διαθέσιμοι οι Έντγαρ και Πονς.

Από την άλλη, η Βαλένθια έρχεται από την μεγάλη νίκη με 4-1 κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη (με τρία πέναλτι). Τα προβλήματα στην ομάδα είναι γνωστά και υπάρχει ένταση στις τάξεις της. Απόψε, δεν είναι διαθέσιμοι οι Σίλεσεν και Ντιακαμπί.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, η Γρανάδα αντιμετωπίζει την Ρεάλ Βαγιαδολίδ και η Εϊμπάρ κοντράρεται με την Χετάφε.

“Κόκκινοι” βαθμοί, “πράσινες” εντυπώσεις, 1-0 ο Ολυμπιακός τον ΠΑΟ
Ανατροπή και ισοπαλία 2-2 για Λαμία και Αστέρα Τρίπολης
Βαθμό από την άσπρη βούλα, ο Ατρόμητος 2-2 με τον Απόλλωνα