Τετάρτη

08

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Ελλάδα – Μαυροβούνιο 85-60: Να περάσει ο επόμενος (vid)

Ελλάδα – Μαυροβούνιο 85-60: Να περάσει ο επόμενος (vid)

Ελλάδα - Μαυροβούνιο 85-60: Εκπληκτική στο πρώτο ημίχρονο και συντηρητική στο δεύτερο ήταν η Ελλάδα που επιβλήθηκε 85-60 του Μαυρουβουνίου στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ

Ελλάδα – Μαυροβούνιο 85-60: Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής μπάσκετ απέναντι στο Μαυροβούνιο, το οποίο διέλυσε με 85-60, στο πρώτο ματς του Μουντομπάσκετ της Κίνας. Στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Νατζίνγκ, όπου όλος ο κόσμος περίμενε να δει από κοντά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο για να τον αποθεώσει, χρειάστηκε να παίξει για ένα ημίχρονο σε υψηλό τέμπο. Τα κατάφερε περίφημα, απόδειξη το 42-16 στο 20λεπτο, που δεν άφησε περιθώρια στους Μαυροβούνιους να σκεφτούν ότι μπορούν να διεκδικήσουν το παραμικρό.

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος έκανε αυστηρό rotation για να έχει φρέσκους στη συνέχεια όλους τους παίκτες του, με πρώτο από όλους τον «Greek Freak». Ο Γιάννης έπαιξε μόλις 16 λεπτά και ήταν η πρώτη φορά που δεν χρειάστηκε να γίνει ο MVP. Το ρόλο του ανέλαβε ο Γιώργος Πρίντεζης που είχε 16 πόντους, ενώ σε καλή κατάσταση έδειξαν να βρίσκονται και οι υπόλοιποι διεθνείς. Ευχάριστη νότα και ο Παπαγιάννης με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κοψίματα.

Η άμυνα και τα τρίποντα

Η άμυνα ήταν το άλφα και το ωμέγα στην πρώτη εμφάνιση. Από εκεί και πέρα, η Εθνική τελείωσε χωρίς τρίποντο το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά είχε 7/8 δίποντα και τον έλεγχο των ριμπάουντ. Οι Μαυροβούνιοι έμειναν στους 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με 7/28 σουτ, ενώ είχαν 10 λάθη. Αν προσθέσουμε και τα οκτώ λιγότερα ριμπάουντ γίνεται κατανοητό γιατί το ματς τελείωσε νωρίς και για τις δύο ομάδες. Το επόμενο ματς της Ελλάδας είναι την Τρίτη (03/09) με την Βραζιλία στις 15:00, ενώ την ίδια μέρα στις 11:00 παίζουν Μαυροβούνιο – Νέα Ζηλανδία.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-9, 42-16, 63-38, 85-60.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αντετοκούνμπο Γ. 10 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 τάπα σε 16’00”), Αντετοκούνμπο Θ. 8 (1), Μπουρούσης 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (2/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 7 ασίστ), Λαρεντζάκης 7 (1), Μάντζαρης 2 (5 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (7/8 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες), Παπανικολάου 2, Παπαπέτρου 4, Πρίντεζης 16 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Σλούκας 4, Βασιλόπουλος.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Μίτροβιτς): Μπιέλιτσα 9 (1), Ντούμπλιεβιτς 5 (1/5 σουτ, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ιβάνοβιτς 9 (1 τρίποντο, 3/10 σουτ, 5 ασίστ), Νίνταμ 5 (1/5 τρίποντα), Πόποβιτς Α., Πόποβιτς Π. 11 (1), Ράντοντσιτς, Ράντοβιτς 2, Σέχοβιτς Σουάντ 3 (1/4 τρίποντα), Σέχοβιτς Σεάντ 2, Τοντόροβιτς 2, Βούτσεβιτς 12 (6/14 σουτ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 27/41 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 13/15 βολές, 42 ριμπάουντ (34+8), 23 ασίστ, 15 λάθη, 9 κλεψίματα, 7 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Μαυροβουνίου: 18/48 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 9/13 βολές, 30 ριμπάουντ (18+12), 13 ασίστ, 12 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 τάπες.

Σκουρτόπουλος: «Πιο εύκολα από ό,τι περιμέναμε»

Μετρημένος, ψύχραιμος και συγκεντρωμένος στο επόμενο ματς εμφανίστηκε ο Θανάσης Σκουρτόπουλος, ο οποίος στις δηλώσεις του αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα τόνισε: “Σήμερα έγινε το πρώτο βήμα. Είχαμε πραγματικά μεγάλη συγκέντρωση. Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει τις πραγματικές δυνατότητες του Μαυροβουνίου, η νίκη ήλθε πολύ πιο εύκολα από ό,τι περιμέναμε. Τα πήγαμε πολύ καλά στην άμυνα ενώ τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα όταν ισορροπήσαμε τις επιλογές μας στην επίθεση. Το παιχνίδι πήγε εκεί που θέλαμε, είμαστε σε καλή φάση και τώρα ακολουθεί ένα πιο δύσκολο ματς με τη Βραζιλία”.

Όσο για το βασικό όπλο της Εθνικής ο ομοσπονδιακός προπονητής υποστήριξε: “Η άμυνα είναι η βάση μας. Είναι γεγονός ότι μας αρέσει να παίζουμε στο ανοιχτό γήπεδο, όμως όλα ξεκινούν από την άμυνα. Στις αρχές του αγώνα είχαμε κακές επιλογές στην επίθεση με 0/5 τρίποντα όμως είναι λογικό. Το άγχος της πρεμιέρας, κακά τα ψέματα, δεν αλλάζει ποτέ. Η Βραζιλία είναι καλή επιθετική ομάδα, επικίνδυνη στο τρίποντο. Εμείς έχουμε διαφορετική φιλοσοφία και δεν θα επιτρέψουμε να γίνει εύκολο το παιχνίδι. Πρέπει να είμαστε εξίσου σοβαροί, αρχίζοντας από την άμυνα. Θέλουμε τη νίκη για να προκριθούμε στην επόμενη φάση”.