Τετάρτη

24

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Μουντιάλ 2018: Στο “τσακ” πέρασαν Ισπανία – Πορτογαλία (vids)

Μουντιάλ 2018: Στο “τσακ” πέρασαν Ισπανία – Πορτογαλία (vids)

Μουντιάλ 2018: Aνατροπές στα τελευταία λεπτά των δύο αγώνων στον 2ο όμιλο – Το Ιράν τρόμαξε την Πορτογαλία Η Ισπανία προκρίθηκε ως πρώτη, ενώ η Πορτογαλία παραλίγο να «εξαφανιστεί». Ενώ περνούσε η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ως πρώτη στην επόμενη φάση, λίγο έλειψε να μείνει και εκτός της φάσης των «16». Η Ισπανία είδε το Μαρόκο […]

Μουντιάλ 2018: Aνατροπές στα τελευταία λεπτά των δύο αγώνων στον 2ο όμιλο – Το Ιράν τρόμαξε την Πορτογαλία

Η Ισπανία προκρίθηκε ως πρώτη, ενώ η Πορτογαλία παραλίγο να «εξαφανιστεί».

Ενώ περνούσε η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ως πρώτη στην επόμενη φάση, λίγο έλειψε να μείνει και εκτός της φάσης των «16».

Η Ισπανία είδε το Μαρόκο να προηγείται δύο φορές στο Σαράνσκ και τελικά να παίρνει την ισοπαλία με 2-2. Στο 14′ ο Μπουταΐμπ άνοιξε το σκορ και ισοφάρισε σε 1-1 στο 19′ ο Ίσκο.

Το 2-1 για το Μαρόκο ήρθε στο 81′ με τον Εν Νεσιρί, αλλά στο 93′ ο Ασπας έβαλε το γκολ για το τελικό 2-2. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά με τη βοήθεια του VAR διαπιστώθηκε ότι ο σκόρερ βρισκόταν σε νόμιμη θέση.

Οι Πορτογάλοι με ένα φοβερό γκολ του Κουαρέσμα στο 45′ άνοιξαν το σκορ και είχαν την κατάσταση στα χέρια τους, αφού δεν κέρδιζε η Ισπανία. Στο 93′ ο Ανσαριφάρντ ισοφάρισε με πέναλτι και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μεχντί έχασε τεράστια ευκαιρία για το Ιράν.

Μάλιστα, στο 53΄ ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε αστοχήσει σε πένταλτι για την Πορτογαλία. Ο Κουαρέσμα έτσι έγινε ο γηραιότερος παίκτης που βρίσκει δίχτυα στο πρώτο του Παγκόσμιο Κύπελλο.