19

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Μουντιάλ 2018: Επική εμφάνιση από την Κροατία – «Κάηκε» το Ζάγκρεμπ (vid)

Μουντιάλ 2018: Επική εμφάνιση από την Κροατία – «Κάηκε» το Ζάγκρεμπ (vid)

Με μια φανταστική εμφάνιση, η Κροατία κέρδισε με ανατροπή 2-1 την Αγγλία στην Μόσχα και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Μουντιάλ 2018. Έτσι, στον τελικό της Κυριακής (18:00) η Κροατία θα αντιμετωπίσει την Γαλλία για το βαρύτιμο τρόπαιο, ενώ το Σάββατο (17:00) στον μικρό τελικό η Αγγλία θα κοντραριστεί με το Βέλγιο. Οι […]

Με μια φανταστική εμφάνιση, η Κροατία κέρδισε με ανατροπή 2-1 την Αγγλία στην Μόσχα και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Μουντιάλ 2018.

Έτσι, στον τελικό της Κυριακής (18:00) η Κροατία θα αντιμετωπίσει την Γαλλία για το βαρύτιμο τρόπαιο, ενώ το Σάββατο (17:00) στον μικρό τελικό η Αγγλία θα κοντραριστεί με το Βέλγιο.

Οι Άγγλοι πάντως ήλπιζαν, καθώς στο 5ο λεπτό ο Τρίπιερ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0. Στο 68′ η Κροατία έφερε μετά από πολύ πίεση το ματς στα ίσια με τον Πέρισιτς και το ματς πήγε στην παράταση. Στο 109′ ο ήρωας Μάτζουκιτς με πανέξυπνη κίνηση σούταρε και έκανε το 2-1 που έστειλε την χώρα του στον μεγάλο τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Μουντιάλ – Γαλλία: Επιστροφή «έπος» 12 χρόνια μετά! (vids)

Για πρώτη φορά στην Ιστορία, μια Εθνική από τα Βαλκάνια βρίσκεται στον τελικό του Μουντιάλ!

Οι φίλοι της «Χρβάτσκα» έζησαν στα… κόκκινα ολόκληρο τον ημιτελικό, πανηγυρίζοντας έξαλλα τόσο το γκολ της ισοφάρισης του Πέρισιτς, όσο και το «χρυσό» γκολ του Μάντζουκιτς στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης. Όσο για το τι έγινε μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, απλά «κάηκε» το Ζάγκρεμπ.

«Είχαμε ελπίδα και πιστεύαμε στην ομάδα μας, αλλά το συναίσθημα όταν προκριθήκαμε στον τελικό δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα», δήλωσε ο 41χρονος, Ιβάν Κέτσεριν, από το Ζάγκρεμπ.

Στο Ζάγκρεμπ, στην πρωτεύουσα, περισσότεροι από 10.000 άνθρωποι συγκεντρώθηκαν στην κεντρική πλατεία για να παρακολουθήσουν τον αγώνα παρά τις κακές καιρικές συνθήκες.