19

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Μουντιάλ 2018: Έπεσε η αυλαία – Η Γαλλία στην κορυφή του κόσμου! (vids)

Μουντιάλ 2018: Έπεσε η αυλαία – Η Γαλλία στην κορυφή του κόσμου! (vids)

Και ναι, η αυλαία έπεσε. Το Μουντιάλ έφτασε στο τέλος, με τη Γαλλία απόψε να «καίγεται» από ευτυχία! Ήταν ντέρμπι μέχρι που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο! Η Γαλλία είναι παγκόσμια πρωταθλήτρια! Είκοσι χρόνια μετά τον θρίαμβο στο Μουντιάλ που είχε διοργανώσει η ίδια, η Γαλλία κατέκτησε ξανά το Παγκόσμιο Κύπελλο ποδοσφαίρου επικρατώντας με 4-2 της […]

Και ναι, η αυλαία έπεσε. Το Μουντιάλ έφτασε στο τέλος, με τη Γαλλία απόψε να «καίγεται» από ευτυχία!

Ήταν ντέρμπι μέχρι που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο! Η Γαλλία είναι παγκόσμια πρωταθλήτρια!

Είκοσι χρόνια μετά τον θρίαμβο στο Μουντιάλ που είχε διοργανώσει η ίδια, η Γαλλία κατέκτησε ξανά το Παγκόσμιο Κύπελλο ποδοσφαίρου επικρατώντας με 4-2 της εκπληκτικής αρχικά Κροατίας.

Ένα ματς που τα είχε όλα. Πολλά γκολ, ένα αυτογκόλ, ένα πέναλντι μέσω VAR, ακόμα και μια εισβολή τουλάχιστον τεσσάρων θεατών στον αγωνιστικό χώρο.

Η Κροατία το πάλεψε μέχρι τέλους αλλά δεν κατάφερε να τα βάλει με τον «τσαμπουκά» των Γάλλων οι οποίοι δίκαια κατέκτησαν τον τίτλο.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα τελείωσε με 2-1 υπέρ των τρικολόρ με τον Μάντζουκιτς να σκοράρει στο 18ο λεπτό με κεφαλιά αλλά στο τέρμα της ομάδας του, τους Κροάτες να ισοφαρίζουν στο 28ο λεπτό με τον Πέρισιτς και τον Γκριέζμαν να βάζει και πάλι μπροστά την ομάδα του, ευστοχώντας στο 38ο λεπτό σε πέναλτι που κερδήθηκε μέσω του VAR μετά από χέρι του Πέρισιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, η Γαλλία δεν παιζόταν.

Στο 59 ο Πογκμπά έκανε το 3-1 με εκπληκτικό σουτ για να έρθει ο Μπαπε στο 65 και να λιώσει τους Κροάτες.

Το τραγικό λάθος του Λιορίς έδωσε την ευκαιρία στον Μάντζουκιτς να πετύχει γκολ και να δώσει ελπίδες στους Κροάτες.

Όμως η εμφανής κούραση δεν άλλαξε τα πράγματα και κάπως έτσι οι τρικολόρ στέφθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές και «έραψαν» το δεύτερο αστέρι στη φανέλα τους.