Σάββατο

20

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Παναθηναϊκός – Μπασκόνια 98 – 83: Νίκη στην έβδομη αγωνιστική της Euroleague
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Παναθηναϊκός – Μπασκόνια 98 – 83: Νίκη στην έβδομη αγωνιστική της Euroleague

Παναθηναϊκός - Μπασκόνια 98 - 83: Τα highlights του αγώνα

Μια εντυπωσιακή νίκη πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Euroleague, καθώς επικράτησε στο ΟΑΚΑ της Μπασκόνια με 98-83. Μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες, οι «πράσινοι» επικράτησαν της έκπληξης της τρέχουσας Euroleague, για να πανηγυρίσουν τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση. Μάλιστα, οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς πήραν και μια διαφορά 15 πόντων σε σχέση με τους Βάσκους, η οποία μπορεί να αποδειχθεί σημαντική στην πορεία.

Φυσικά, για να αξιοποιηθεί αυτό το αποτέλεσμα από το «τριφύλλι», θα πρέπει να υπάρξει και ανάλογη συνέχεια. Παρόλα αυτά, κρατά την πολυφωνία στην επίθεση με τους Γουίλιαμς και Μπέικον να αναδεικνύονται πρώτοι σκόρερ με 16 πόντους έκαστος, 15 είχε ο Πονίτκα, νταμπλ-νταμπλ «έγραψε» ο Παπαγιάννης με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, 13 πόντους είχε ο Γκριγκόνις, ενώ 12 πρόσθεσε ο Λι. Εκτός του ότι ο Παναθηναϊκός κατέγραψε την πρώτη του εντός έδρας επικράτηση για τη σεζόν 2022-23 της Euroleague, ανέβασε και το ρεκόρ του σε 2-5 (νίκες-ήττες). Παράλληλα, έριξε και την επίδοση της Μπασκόνια, η οποία υποχώρησε στο 4-3.

Δυναμικό ξεκίνημα για τη Μπασκόνια

Με τον Χάουαρντ να μπαίνει «ζεστός» στο παρκέ (5 σερί πόντοι), η Μπασκόνια προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό και να τον… παρασύρει στο ρυθμό της, ξεφεύγοντας με νταμπλ σκορ στο 4′ (6-12). Ωστόσο, με τους «πράσινους» να αποδίδουν τα μέγιστα σε άμυνα και επίθεση, το «τριφύλλι» απάντησε άμεσα με σερί 11-0, γράφοντας το 17-12 στο 7′, ενώ με τον Πονίτκα να συνδέεται και αυτός μετά τον Ουίλιαμς από τα 6.75, η ελληνική ομάδα διαμόρφωσε το 20-14 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (22-18).

Η εξέλιξη του αγώνα

Στη δεύτερη περίοδο όμως η περιφερειακή γραμμή του Παναθηναϊκού σίγησε (μέτρησε 0-5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα), η αστοχία του… εξαπλώθηκε και στη γραμμή των ελευθέρων βολών (8/14 μέχρι το ημίχρονο) και οι «πράσινοι» είδαν και πάλι το προβάδισμα να… γλιστράει από τα χέρια τους. Τελευταία φορά που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ ήταν στο 15′, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 30-29, καθώς στη συνέχεια και με τον Χάουαρντ να έχει επιστρέψει στο παρκέ, οι Βάσκοι έτρεξαν σερί 0-7 και στο 16′ εξασφάλισαν «μαξιλαράκι» επτά πόντων (30-36), κλείνοντας τελικά το ημίχρονο στο +5 (38-43).

Οι ανατροπές της τρίτης και τέταρτης περιόδου

Ο Παναθηναϊκός μπήκε… υποψιασμένος στην τρίτη περίοδο, Πονίτκα και Μπέικον βρήκαν τα μακρινά σουτ για το… προσπέρασμα (50-48 στο 25′), ενώ με την άμυνα ενεργοποιημένη και τον Παπαγιάννη κυρίαρχο στις ρακέτες, οι «πράσινοι» ήλεγξαν την τύχη τους. Με επιμέρους σκορ 12-4 ξέφυγαν με +10 (62-52) στο 28′, ενώ με τον Ουόλτερς να δίνει ρεσιτάλ στη δημιουργία, το «τριφύλλι» όχι μόνο δεν απειλήθηκε, αλλά έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (67-59). Με το… καλημέρα της τέταρτη περιόδου, ο Παναθηναϊκού είχε την… απάντηση από τα 6.75, δια χειρός Λι και Γκριγκόνις, εξασφαλίζοντας γρήγορα μία διψήφια διαφορά (+11 στο 33′, 77-66). Με τον Γκουντάιτς μάλιστα να δίνει λύσεις μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και την άμυνα να μην έχει κενά διαστήματα, οι «πράσινοι» ξέφυγαν στο 35′ με +14 (83-69), μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά νίκης.

Οι αποδόσεις των παικτών

• Παναθηναϊκός (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Ουόλτερς 9, Λι 12 (2), Παπαγιάννης 11, Ουίλιαμς 16 (1), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 16 (1), Πονίτκα 15 (2), Γκριγκόνις 13 (2), Γκουντάιτις 6
  • Μπασκόνια (Χουάν Πενιαρόγια): Χάουαρντ 20 (4), Ραϊέστε, Χένρι 9, Σεντεκέρσκις 7 (1), Μαρίνκοβιτς 8 (2), Ντίεθ 3 (1), Τόμπσον 9, Κότσαρ 14, Κοστέλο 10 (1), Γκεντράιτις 3 (1), Κούρουτς.