23

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Τσιτσιπάς αγώνας σήμερα: Νίκησε 2 – 0 τον Κουκούσκιν

Τσιτσιπάς αγώνας σήμερα: Νίκησε 2 – 0 τον Κουκούσκιν

Τσιτσιπάς αγώνας σήμερα: Επικράτησε έναντι του Κουκούσκιν, παίρνοντας την πρόκριση στον 2ο γύρο του Astana Open

Χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε πως ήταν καλύτερος από τον Μιχάιλ Κουκούσκιν, επικρατώντας με 2-0 (6-3, 6-4) στον πρώτο γύρο του Astana Open 500. Ο Έλληνας τενίστας μπορεί να δυσκολεύτηκε λίγο στο 2ο σετ, αλλά συνολικά ήταν καλύτερος. Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Σεβτσένκο – Ναρντί. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο φάνηκε η διαφορά των δύο αθλητών. Εκεί ο Τσιτσιπάς είναι στο 6, ενώ ο τενίστας από το Καζακστάν που μπήκε στο κυρίως ταμπλό με wild card είναι στο 221. Η διαφορά φάνηκε ξεκάθαρα στο κορτ, με τον Τσιτσιπά να κάνει το 3-0 μόλις σε 9 λεπτά, ενώ ο Καζάκος έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο.

Ο Κουκούσκιν πήρε το πρώτο του γκέιμ μειώνοντας σε 3-1, έφτασε στο 40-40 στο σερβίς του Έλληνα τενίστα, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το μπρέικ. Μετά το 4-1, οι δύο τενίστες κράτησαν τα σερβίς τους και έτσι ο Τσιτσιπάς έκανε το 6-3 παίρνοντας το πρώτο σετ.  Στο δεύτερο σετ ο Κουκούσκιν ανέβηκε σε μεγάλο βαθμό σε σχέση με το πρώτο σετ. Ο Καζάκος κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στον αγώνα. Ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του, όπως έκανε σε όλο το ματς και ισοφάρισε και στο 3ο γκέιμ έκανε το 0-40, με τον Κουκούσκιν να σπάει τα μπρέικ πόιντ και να κάνει το 2-1. Ο Τσιτσιπάς στο 3-3 έκανε τελικά το μπρέικ που ήθελε, πήρε το προβάδισμα με 4-3, κράτησε το σερβίς και όλα τελείωσαν. Ο Έλληνας τενίστας πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Astana Open.