Τετάρτη

24

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Σάκκαρη Αγία Πετρούπολη: Συγκλονιστική η Μαρία, πέρασε στον τελικό

Σάκκαρη Αγία Πετρούπολη: Συγκλονιστική η Μαρία, πέρασε στον τελικό

Σάκκαρη Αγία Πετρούπολη: Σε ένα ματς κλειστό και άκρως ανταγωνιστικό η Μαρία Σάκκαρη ήταν συγκλονιστική

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στον τελικό του διεθνούς τουρνουά τένις, που θα ολοκληρωθεί αύριο (13/2), στην Αγία Πετρούπολη. Η Ελληνίδα τενίστρια, η οποία είναι Νο 1 στο ταμπλό και βρίσκεται στο Νο 7 της παγκόσμιας κατάταξης στην WTA, επικράτησε στον -χρονικά- πρώτο ημιτελικό της Ρουμάνας Ιρίνα Μπέγκου (Νο 56 στον κόσμο) με 6-4, 6-7(4), 6-4. Η αντίπαλός της θα προκύψει από τον έτερο ημιτελικό, ανάμεσα στη Λετονή, Γελένα Οσταπένκο (Νο 25) και την Εσθονή, Ανέτ Κονταβέϊτ (Νο 9).

Ο Λιάγκας παραδέχτηκε τη γκάφα του για Σάκκαρη -Μητσοτάκη

Στο πρώτο σετ του ημιτελικού και μέχρι την έναρξη του όγδοου γκέιμ, οι δύο αθλήτριες κρατούσαν με σχετική άνεση το σερβίς τους. Όμως, σε εκείνο το σημείο η 27χρονη Σάκκαρη έκανε το πρώτο break στον αγώνα για να προηγηθεί με 5-3, για να ακολουθήσουν δύο διαδοχικά breaks και τελικά, μετά από 54 λεπτά, η Ελληνίδα τενίστρια να προηγηθεί με 1-0 σετ (6-4).

3 ώρες και 7 λεπτά διήρκεσε ο αγώνας

Η αντίδραση της 32χρονης Ρουμάνας, ήταν άμεση και αφού «έσπασε» με το… καλημέρα το σερβίς της Σάκκαρη, διατήρησε το δικό της και απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα με 2-0. Σ΄ εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια όλων των εποχών «έριξε» στο ματς δύο από τα ισχυρότερα «όπλα» της, που δεν είναι άλλα, από το πείσμα και την ψυχραιμία.

Και αφού μείωσε σε 2-1, έκανε break στο σερβίς της Μπέγκου, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Στην συνέχεια και με… συνοπτικές διαδικασίες προηγήθηκε με 3-2 και διατηρώντας το σερβίς της, οδήγησε το σετ στο tie break. Εκεί, όπου η Ρουμάνα «έσπασε» τρία σερβίς της Σάκκαρη (έναντι δύο της Ελληνίδας τενίστριας) και έφθασε στην κατάκτηση του σετ με 7-6(4) μετά από μία ώρα και οκτώ λεπτά.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ, σε έναν αγώνα που διήρκεσε 3 ώρες και 7 λεπτά! Η Μπέγκου, που έκανε μεγάλο παιχνίδι, προηγήθηκε με 2-0 games, αλλά η εμπειρία της Σάκκαρη αποδείχθηκε καθοριστική. Η Σπαρτιάτισσα πρωταθλήτρια κατάκτησε τα επόμενα τρία κάνοντας με τη σειρά της break στη Ρουμάνα (3-2), την οποία είχε πλέον βάλει σε θέση κυνηγού. Με το σκορ στο 4-4 η Ελληνίδα «έσπασε» εκ νέου το σερβίς της αντιπάλου της, εν συνεχεία κράτησε το δικό της κι έφτασε στη νίκη.