Τρίτη

16

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Μπακασέτας: Πρώτος σκόρερ στο τουρκικό πρωτάθλημα
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Μπακασέτας: Πρώτος σκόρερ στο τουρκικό πρωτάθλημα

Μπακασέτας: Με δύο γκολ του Τάσου Μπακασέτα, η Τράμπζονσπορ επικράτησε με 3-1 απέναντι στη Φενέρμπαχτσε και ανέβηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος!

Ο Τάσος Μπακασέτας συνεχίζει την φρενήρη πορεία του στην Τουρκία. Με δύο γκολ, ο πρώην μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ έκρινε ουσιαστικά το ντέρμπι της κορυφής με την αντίπαλο του Ολυμπιακου στους ομίλους του Europa League, Φενέρμπαχτσε, κι έστειλε την Τράμπζονσπορ στην κορυφή του τουρκικού πρωταθλήματος! Πλέον, ο Έλληνας άσος βρίσκεται στην κορυφή των σκόρερ του πρωταθλήματος με επτά γκολ!

Η Φενέρ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ και πήρε το προβάδισμα με το… καλημέρα της αναμέτρησης. Σκόρερ, ο Ρόσι που έκανε το 1-0 μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός βρήκε δίχτυα και κόντρα στη Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Πέλκα και μάλιστα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Ο «Μπάκα» ήταν και αυτός που ουσιαστικά έκρινε το ματς, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 87ο λεπτό! Το τελικό 3-1, διαμόρφωσε ο Σαρί στο τελευταίο λεπτό.