Τετάρτη

24

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Μετάλλια Ελλάδα Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο απολογισμός στο Τόκιο

Μετάλλια Ελλάδα Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο απολογισμός στο Τόκιο

Μετάλλια Ελλάδα Ολυμπιακοί Αγώνες: Τέσσερα μετάλλια, 2 χρυσά, 1 αργυρό και 1 χάλκινο, ήταν ο τελικός απολογισμός της χώρας μας

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο ολοκληρώθηκαν με την  χώρα μας να κατακτά τέσσερα μετάλλια (δύο χρυσά, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο). Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν ο Στέφανος Ντούσκος στο μονό σκιφ των ανδρών και ο Μίλτος Τεντόγλου στο μήκος, η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών κατέκτησε το μοναδικό ασημένιο και ο Λευτέρης Πετρούνιας στους κρίκους το χάλκινο.

Εκτός των τεσσάρων μεταλλίων μεταλλίων (χρυσά Ντούσκος και Τεντόγλου, ασημένιο η εθνική πόλο και χάλκινο ο Λευτέρης Πετρούνιας), η ελληνική αποστολή είχε συνολικά άλλους 13 αθλητές και αθλήτριες στην πρώτη 8άδα των Ολυμπιακών Αγώνων, ενώ παράλληλα σημειώθηκαν και ένα παγκόσμιο και δύο ολυμπιακά ρεκόρ από τους αθλητές μας στην κωπηλασία (ο Ντούσκος στον τελικό του σκιφ έκανε το ένα ολυμπιακό ρεκόρ και οι Κυρίδου – Μπούρμπου στη δίκωπο έκαναν παγκόσμιο και ολυμπιακό ρεκόρ, που καταρρίφθηκε στη συνέχεια από το πλήρωμα της Νέας Ζηλανδίας).

Στην 36η θέση η Ελλάδα στον Πίνακα Μεταλλίων

Έτσι, η χώρα μας κατέλαβε την 36η θέση στον πίνακα των μεταλλίων. Η πρώτη πήγε στις ΗΠΑ οι οποίες με το χρυσό στο βόλεϊ πήραν την κορυφή στο φινάλε με 39 χρυσά, δεύτερη η Κίνα και τρίτη με Ιαπωνία. Τα 124 μετάλλια, σε 16 διαφορετικά αθλήματα, έφθασε η Ελλάδα στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, μετά τα τέσσερα που κατέκτησε η αποστολή στο Τόκιο.

Ο στίβος είναι ο «βασιλιάς», αφού έχει τα περισσότερα στο σύνολο (30), αλλά και τα περισσότερα χρυσά (8), μετά το φετινό του Μίλτου Τεντόγλου. Ακολουθεί η άρση βαρών με 15 μετάλλια (6 χρυσά) και η ενόργανη γυμναστική με 12 (5 χρυσά). Ο Στέφανος Ντούσκος χάρισε στην ελληνική κωπηλασία το πρώτο της χρυσό μετάλλιο και τέταρτο συνολικά, ενώ η υδατοσφαίριση πανηγύρισε το δεύτερο ασημένιο της (από ένα για άνδρες και γυναίκες) και είναι το μοναδικό ομαδικό άθλημα στο οποίο η Ελλάδα έχει ανέβει στο βάθρο.