19

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Serie A – αγωνιστικό: Τίτλος, τέλος…

Serie A – αγωνιστικό: Τίτλος, τέλος…

Serie A - αγωνιστικό: Η Λάτσιο έχασε 2-1 από τη Λέτσε και η Γιούβε έκανε… άνετη ήττα 4-2 από τη Μίλαν - Στα εισιτήρια τη Ευρώπης οι ροσονέρι

Serie A – αγωνιστικό: Σπουδαία νίκη «2 σε 1» πέτυχε η Λέτσε. Η οποία, κέρδισε με 2-1 την Λάτσιο, στο Βια ντελ Μάρε. Με την νίκη αυτή «ξέφυγε» από την ζώνη του υποβιβασμού, έστω και προσωρινά, αφού με νίκη αύριο η Τζένοα την προσπερνάει. Επίσης, η ομάδα της Απούλιας έβαλε «τέλος» στις ελπίδες της Λάτσιο για τίτλο αφού δεν άλλαξε τίποτα στο +7 της κορυφής παρά την ήττα της Γιούβε λίγες ώρες αργότερα. Και μένουν μόλις 7 ματς για την αυλαία…

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και άνοιξαν το σκόρ με τον Καϊσέδο, στο 5’. Η Λέτσε μπόρεσε να αντιδράσει και ισοφάρισε στο 30’ με τον Μπαμπακάρ. Στο β μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν ζεστοί και πέτυχαν το γκολ της νίκης, στο 47’. Ο Λουτσιόνι με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-1. Οι Ρωμαίοι δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι για να ανατρέψουν τα δεδομένα και μάλιστα ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10, λόγω αποβολής του Πάτρικ στο 92’.

Serie A – αγωνιστικό: Μίλαν – Γιουβέντους: 4-2

«Δώρο χωρίς παραλήπτη» στην Λάτσιο έκανε η Μίλαν, που κέρδισε την Γιουβέντους. Οι «ροσονέρι» υποδέχτηκαν τους «μπιανκονέρι», στο Σαν Σίρο. Το παιχνίδι έληξε με σκορ 4-2. Αξίζει να σημειωθεί, πως όλα τα γκολ του παιχνιδιού μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Το α’ μέρος της αναμέτρησης, ήταν φλύαρο με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και να μην έχουν ρυθμό. Στο β μέρος, η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ στο 47. Ενώ, ο Ρονάλντο διπλασίασε τα γκολ της Γιούβε στο 53’. Η Μίλαν ανασυντάχθηκε και μείωσε στο 62’ με πέναλτι του Ζλάταν. Ισοφάρισε στο 66’ με τον Κεσί και πέρασε μπροστά ένα λεπτό αργότερα, στο 67’. Το τελικό 4-2 έκανε ο Ρέμπιτς στο 80’. Πάντως με την ήττα των Λατσιάλι, η ήττα πήγε.. στράφι.