20

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Λα Λίγκα – αγωνιστικό: Δύο κερδισμένες

Λα Λίγκα – αγωνιστικό: Δύο κερδισμένες

Λα Λίγκα - αγωνιστικό: Το “κίτρινο υποβρυχιο” 2-0 την Μπέτις, η Μπιλμπάο δραπέτεσυσε 0-2 από την έδρα της Βαλένθια - Τρίποντο ελπίδας και η Γρανάδα

Λα Λίγκα – αγωνιστικό: Η Βιγιαρεάλ εκμεταλλεύτηκε στο απόλυτο την έλειψε κινήτρου από πλευράς Μπέτις, που δεν κυνηγάει διακριση ούτε και κινδυνεύει ευρισκόμενη στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη. Το «κίτρινο υποβρύχιο» επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας και εξακολουθεί να είναι ζωντανή στην διεκδίκηση μιας θέσης στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Το σκορ άνοιξε στο έβδομο λεπτό με πέναλτι ο Μορένο Τζέραρντ ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 30’ έκανε το 0-2. Με δύο γκολ προβάδισμα, όλα έγιναν ευκολότερα όταν ο Φεκίρ της Μπέτθς αποβλήθηκε με κόκκινη στο 49’!,

Η Βαγιαδολίδ ήθελε την νίκη για να πάρει ανάσα παραμονής και να μην νιώσει τον κίνδυνο πιο… ζεστά και αντίπαλός της ήταν η Λεβάντε. Η οποία επίσης ήθελε έναν βαθμό για να απομακρυνθεί από την διακεκαυμένη ζώνη. Σε ένα κρίσιμο και αμφίρρπο ματς, λοιπόν, όλα κρίθηκαν στη λεπτομέρεια. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία να σκοτώσουν τη Λεβάντε στο 95’ όταν κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Ουνάλ νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Λεβάντε και το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα!

Λα Λίγκα – αγωνιστικό: Μεγάλα διπλά Μπιλμπάο και Γρανάδα

Στα άλλα ματς, η Αλαβές ηττήθηκε 0-2 από τη Γρανάδα με τέρματα των Κορτές και Σολδάδο και έτσι η νικήτρια ελπίζει βάσιμα σε ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο ως το τελος! Αντίθετα, η Βαλένθια αν και ακόμα ελπίζει στο Γιουρόπα Λιγκ, κάνει ότι μπορεί να μείνει εκτός 7άδας. Αυτή τη φορά υποτάχθηκε στη Μπιλμπάο που με 3 νίκες σε 4 ματς έχει βρεθεί στην 7η θέση και εκτός του τελικού κυπέλλου διεκδικεί την ευρωπαϊκή έξοδο επί ίσοις όροις και στο πρωτάθλημα!

Μαχαίρας στον ΟΠΑΠ: Πώς με εμπιστεύτηκε ο Καρέρα (vid)