18

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Ισπανία – αγωνιστικό: Αβολες ισοπαλίες

Ισπανία – αγωνιστικό: Αβολες ισοπαλίες

Ισπανία - αγωνιστικό: Εμειναν στο 1-1 οι πρώτες, χάλασε η ανατροπή και 2-2 στις καθυστερήσεις για Μπέτις και Γρανάδα

Ισπανία – αγωνιστικό: Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς μεταξύ Λεβάντε και Σεβίλλης για την 29η αγωνιστική της Πριμέρα ντιβιζιόν. Ενα αυτογκόλ του Ντιέγο Κάρλος στο 85’ έδωσε το δικαίωμα στη Λεβάντε να ισοφαρίσει τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ετσι έκοψε δύο βαθμούς στη μάχη των Ανδαλουσιάνων για να διατηρηθούν στην τετράδα του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ίδια η Λεβάντε παραμένει αδιάφορη, στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη και το -8 ή -11 από την Ευρώπη! Το σκορ για τη Σεβίλλη είχε ανοίξει ο ντε Γιονγκ στο 46’ από ασίστ του Μουνίρ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και διατήρησαν την κατοχή της μπάλας για περίπου το 60% του αγώνα. Όμως χωρίς να κάνει γκολ σε μια από τις μεγάλες της φάσεις.

Ισπανία – αγωνιστικό: Στο άλλο ματς, αργά το βράδυ, η Μπέτις αγκαλιασε το τριποντο με επική ανατροπή απέναντι στην Γρανάδα, αλλά ο Σολδάδο στο 91ο λεπτό έκανε το τελικό 2-2. Η Γρανάδα προηγηθηκε στο 28’ λεπτό με τον Φερνάντεθ. Η Μπέτις πίεσε στο δεύτερο μέρος για την ανατροπή και σε ένα σημείο φάνηκε να την πετυχαίνει. Αρχικά στο 85’ ο Κανάλες ισοφάρισε σε 1-1 στο 88’ ο Τέγιο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του 2-1. Και εκεί που οι γηπεδούχοι ήταν έτοιμοι για την νίκη, ο Σολδάδο πέτυχε το 2-2 στο 91’ λεπτό και να δώσει τον βαθμό της ισοπαλίας στην Γρανάδα!

Γκέλα για Σοσιεδάδ, 1-1 με Οσασούνα
Ένινγκ: «Μας στοίχισαν δύο λάθη»
Μαρτίνς: «Δεν ήμασταν όπως στην Τούμπα»