Μπουντεσλίγκα-αγωνιστικό: Επέστρεψαν στην τετράδα οι «ασπιρίνες»

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Μπάμπης Πουλούτσης

Μπουντεσλίγκα-αγωνιστικό: Αν και ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η Λεβερκούζεν ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Σάλκε.

14.06.2020 | 22:32

Μπουντεσλίγκα-αγωνιστικό: Αν και ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η Λεβερκούζεν ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Σάλκε. Βέβαια, οι «ασπιρίνες» θεωρούν ως… βάλσαμο αυτήν την ισοπαλία. Αφενός γιατί κατάφεραν να την πάρουν στο τελευταίο δεκάλεπτο και αφετέρου γιατί τους έφερε ξανά στην 4άδα της βαθμολογίας. Απ’ την άλλη οι μπλε κατέγραψαν αρνητικό σερί στην ιστορία τους, μένοντας για 13 συνεχομένους αγώνες χωρίς νίκη στην Μπουντεσλίγκα! Η Σάλκε ξεκίνησε πιο δυνατά και θα μπορούσε να σκοράρει από νωρίς όμως δεν τα κατάφερε. Στη συνέχεια η Λεβεβερκούζεν ισορρόπησε, αλλά δεν ήταν αποτελεσματική. Το 0-0 μοιραία ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Σάλκε κέρδισε πέναλτι στο 51’, μετά από υπόδειξη του VAR. Ο Καλιγκιούρι το εκτέλεσε και άνοιξε το σκορ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα υπήρχε μόνο η Λεβερκούζεν. Ωστόσο, μετά από σωρεία χαμένων ευκαιριών κατάφερε να ισοφαρίσει στο 81’ με αυτογκόλ του Μιράντα, μετά από σέντρα του Βεντέλ. Μάλιστα, λίγο έλειψε να έρθει και η ανατροπή τρία λεπτά αργότερα. Ο Αλάριο έπιασε κεφαλιά, αλλά ο Νίμπελ μπλόκαρε. Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων και η Σάλκε έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ. Όμως ο Χραντέτσκι είπε «όχι» στην κεφαλιά του Γκρέγκοριτς.

Μπουντεσλίγκα-αγωνιστικό: Διπλό σωτηρίας η Άουγκσμπουργκ

Μεγάλο διπλό που την έφερε μια ανάσα από την εξασφάλιση της παραμονής πέτυχε η Άουγκσμπουργκ, που επιβλήθηκε 1-0 της Μάιντς. Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε μόλις στα 43 δευτερόλεπτα ο Νίντερλεχνερ. Με το αποτέλεσμα αυτό η Μάιντς παρέμειναν χωρίς νίκη με την επανέναρξη και μόλις στο +3 από το μπαράζ. Το ματς σημαδεύτηκε από τον πολύ άσχημο τραυματισμό του Αβονίγι, ο οποίος αποχώρησε με νάρθηκα και φορείο από το γήπεδο.