19

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Τσιτσιπάς Κολσράιμπερ: Πότε παίζει τον επόμενο αγώνα στην Αυστραλία ο Στέφανος

Τσιτσιπάς Κολσράιμπερ: Πότε παίζει τον επόμενο αγώνα στην Αυστραλία ο Στέφανος

Τσιτσιπάς Κολσράιμπερ: Το παιχνίδι Τσιτσιπά-Κολσράιμπερ θα διεξαχθεί μεθαύριο, Τετάρτη.

Τσιτσιπάς ΚολσράιμπερΤη δεύτερή του νίκη στο Αυστραλιανό Open σκοπεύει να σημειώσει την Τετάρτη ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν σαρωτικός στην πρεμιέρα του στο Αυστραλιανό Όπεν, καθώς κέρδισε με 3-0 σετ (6-0, 6-2, 6-3) σε 1 ώρα και 43 λεπτά τον Ιταλό Σαλβατόρε Καρούζο. Η νίκη αυτή τού έδωσε την πρόκριση στους «64» του Grand Slam της Μελβούρνης.

Λίγη ώρα μετά την επιτυχία του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έμαθε και τον αντίπαλό του. Αυτός είναι ο 36χρονος Γερμανός τενίστας Φίλιπ Κολσράιμπερ, Νο 79 στην παγκόσμια κατάταξη του τένις. Ο Κολσράιμπερ «καθάρισε» επίσης με 3-0 σετ (7-5, 6-1, 6-2) τον Αμερικανό Μάρκους Τζιρόν. Οι Τσιτσιπάς και Κολσράιμπερ έχουν αναμετρηθεί δύο φορές στο παρελθόν, με τον Έλληνα τενίστα να μετράει δύο νίκες. Το παιχνίδι Τσιτσιπά-Κολσράιμπερ θα διεξαχθεί μεθαύριο, Τετάρτη.