Πέμπτη

25

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Άγιαξ Σπάρτα Ρότερνταμ 2-1: Το απίθανο γκολ του… ανήλικου Γκράβενμπερτς
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Άγιαξ Σπάρτα Ρότερνταμ 2-1: Το απίθανο γκολ του… ανήλικου Γκράβενμπερτς

Άγιαξ Σπάρτα Ρότερνταμ 2-1: Οι παίκτες του Άιαντα έκαναν κάτι εντυπωσιακό, άλλαξαν πέντε φορές τη μπάλα σε ένα τετραγωνικό μέτρο και ο Γκράβενμπερτς πέτυχε το γκολ της χρονιάς.

Άγιαξ Σπάρτα Ρότερνταμ 2-1Μπορεί η φετινή σεζόν να μην είναι τόσο καλή για τον Άγιαξ όσο η περσινή, όταν έφτασε ως τους «4» του Champions League, αλλά όταν είναι στη μέρα του, ο αντίπαλος το νιώθει. Όπως έγινε, δηλαδή, με τη Σπάρτα Ρότερνταμ, οι αμυντικοί της οποίας έψαχναν να βρουν την μπάλα και δεν την έβρισκαν. Στο ματς λοιπόν με τη Σπάρτα Ρότερνταμ οι παίκτες του Άιαντα έκαναν κάτι εντυπωσιακό, άλλαξαν πέντε φορές τη μπάλα σε ένα τετραγωνικό μέτρο και ο 17χρονος Γκράβενμπερτς πέτυχε το γκολ της χρονιάς.

Στα του αγώνα, μόλις στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης ο Φαν Ντε Μπεκ άνοιξε το σκορ για τον Αίαντα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο. Στο 60’ ο Γκράβενμπερτς διπλασίασε τα τέρματα, ενώ στο 74΄ο Πιρού μείωσε για την Σπάρτα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.