Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 79-78: Κι όμως έχασε (vid)

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Λευτέρης Αμπατζής

Βιλερμπάν - Παναθηναϊκός 79-78: Αυτοκτονία για τον Παναθηναϊκό που κέρδιζε 13 πόντους την Βιλερμπάν στην τρίτη περίοδο και στο τέλος γνώρισε την ήττα με 79-78

11.10.2019 | 02:42

Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 79-78: Είναι δυνατόν μια ομάδα να προηγείται με 13 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο στην Euroleague και στο τέλος να χάνει το ματς στον πόντο; Είναι εφικτό μια ομάδα να δέχεται 29 πόντους στην τελευταία περίοδο και να μην μπορεί να αντισταθεί; Είναι δυνατόν μια ομάδα να εντυπωσιάζει στα τρία τέταρτα του ματς και στο τέλος να μην έχει τη δυναμική να πάρει τη νίκη; Κι όμως, είναι, όταν αναφερόμαστε στον Παναθηναϊκό.

Οι «πράσινοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο ματς με την Βιλερμπάν στην Γαλλία, ώσπου ξεκίνησε η τελευταία περίοδος. Τότε ξαφνικά τα έκανε όλα λάθος. Χωρίς αμυντική συνοχή και με κακές επιλογές στην επίθεση, είδε την γαλλική ομάδα να επιστρέφει και να παίρνει τη νίκη με 79-78 χάρη σε μία βολή του Τζόρνταν Τέιλορ στα 14.6” για το τέλος. Ο Παναθηναϊκός επί της ουσίας αυτοκτόνησε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την άμυνά τους να καταρρέει και να εκτίθεται σε συνεχόμενες καταστάσεις. Όλα βέβαια θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά, αν οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν στοιχειωδώς καλοί από την γραμμή των βολών, όπου τελείωσαν το ματς με 14/27 στο φινάλε του αγώνα.

MVP o Λάιτι

Ο Τόνι Γιεκίρι με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ έκανε σπουδαίο παιχνίδι, αλλά αυτός που ξεχώρισε στον δρόμο για την ανατροπή ήταν ο Ντέιβιντ Λάιτι. Στα 30’54” που βρέθηκε στο παρκέ, ο περιφερειακός της Βιλερμπάν είχε 18 πόντους (με 4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 1/1 βολή), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη, ενώ πέτυχε μεγάλα καλάθια στο φινάλε. Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ο Τόμας και μοιραίος ο Καλάθης που αστόχησε στην τελευταία φάση σε λέι απ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόζερ – Γιόβτσιτς – Χάτζιτς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  22-22, 40-46, 50-63, 79-78.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς):  Τζάκσον 6 (2/8 σουτ), Τέιλορ 8 (2/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Τζεκίρι 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Καουντί 10 (2), Λόμαζ 5 (1), Γκαλιού, Νουά 2, Ζαν-Σάρλ 8 (6 ριμπάουντ), Ντιό 6 (6 ασίστ), Μπάκο 1, Λάιτι 18 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης):  Τόμας 22 (7/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Τάις 6 (1), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 4 (2/7 σουτ), Τζόνσον, Μπράουν, Φρεντέτ 18 (4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλάθης 13 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη), Γουάιλι 7, Μήτογλου 2, Μπεντίλ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 23/46 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 12/15 βολές, 32 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 14 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/35 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 14/27 βολές, 28 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη.