25

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Γαλλία – Αυστραλία 67-59: Μικρός τελικός σε «μπλε» απόχρωση (vid)

Γαλλία – Αυστραλία 67-59: Μικρός τελικός σε «μπλε» απόχρωση (vid)

Γαλλία - Αυστραλία 67-59: Με κορυφαίο τον Νικολά Μπατούμ η Γαλλία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Μουντομπάσκετ επικρατώντας 67-59 της Αυστραλίας

Γαλλία – Αυστραλία 67-59: Ο μικρός τελικός του Μουντομπάσκετ ήταν τελικά σε… «μπλε» απόχρωση. Η Γαλλία με κορυφαίο παίκτη στην τρίτη περίοδο τον Νικολά Μπατούμ (φωτό) κατάφερε να νικήσει την Αυστραλία 67-59, σε ένα ματς που είχε βρεθεί να χάνει ακόμη και με 15 πόντους! Σημαντική η συνεισφορά των Ντε Κολό και Αλμπισί στην επίθεση σε καθοριστικά σημεία του παιχνιδιού, αλλά αν δεν υπήρχε ο Μπατούμ να καθαρίσει το μυαλό της ομάδας του και να βοηθήσει σε άμυνα και επίθεση, η Γαλλία δεν θα είχε επιστρέψει ποτέ στο ματς.

Στα στατιστικά του φόργουορντ των Σάρλοτ Χόρνετς ίσως να μην φαίνεται η απόλυτη αλήθεια. Ωστόσο, στο παρκέ όπου ο ίδιος κατέθεσε την ψυχή του, η πραγματικότητα ήταν ξεκάθαρη. Ο Μπατούμ τελείωσε το ματς με 9 πόντους, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και αρκετές καθοριστικές άμυνες για να καλυφθεί η διαφορά ώστε οι Γάλλοι να επανέλθουν σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο, καθώς ο Φουρνιέ και ο Ντε Κολό είχαν αρκετά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην άμυνα των «Μπούμερς».

Ο κακός Φουρνιέ

Ο Εβάν Φουρνιέ μπορεί να πέτυχε 16 πόντους αλλά κάποια στιγμή είχε 1/10 δίποντα(!) και έκανε τη μία λανθασμένη επιλογή μετά την άλλη, εξαιτίας της σκληρής άμυνας (στα όρια του φάουλ) του Ντελαβεντόβα. Συνολικά στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Βενσάν Κολέ είχε 4/15 δίποντα (23%), σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους που είχαν το διπλάσιο ποσοστό ευστοχίας. Το ματς τελείωσε όταν πήρε μπρος ο Ντε Κολό στην τέταρτη περίοδο και όταν ο Αλμπισί με τρία συνεχόμενα τρίποντα στο ίδιο διάστημα έριξε στους Αυστραλούς τη χαριστική βολή.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 21-30, 42-46, 67-59

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Αλμπισί 9 (3), Μπατούμ 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ντε Κολό 19 (3), Φουρνιέ 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκομπέρ 2 (6 ριμπάουντ), Λαμπεϊρί 2, Εμπαγιέ, Ντιλικίνα 2 (1/7 σουτ), Πουαριέ 8 (7 ριμπάουντ), Τουπάν.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Λεϊμάνις): Μπέινς 5 (1), Μπόγκουτ 5 (6 ριμπάουντ), Κρικ, Ντελαβεντόβα 4, Γκούλντινγκ, Ίνγκλις 17 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κέι 9, Μιλς 15 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά της Γαλλίας: 16/45 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 8/13 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αυστραλίας: 21/37 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 5/9 βολές 36 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 5 επιθετικά), 13 ασίστ, 19 λάθη, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα.