Βραζιλία – Ελλάδα 79-78: Μια βολή που στοίχισε την ήττα (vid)

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Λευτέρης Αμπατζής

Βραζιλία - Ελλάδα 79-78: Παρά το προβάδισμα με 17 πόντους λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, η Ελλάδα ηττήθηκε 79-78 από τη Βραζιλία με τον Κώστα Σλούκα να έχει 2/3 βολές 2,1 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη

03.09.2019 | 20:01

Βραζιλία – Ελλάδα 79-78: Την ήττα με 79-78 από τη Βραζιλία  γνώρισε η Ελλάδα για την 2η αγωνιστική της πρώτης φάσης των ομίλων του Μουντομπάσκετ, έπειτα από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε με 17 πόντους διαφορά δύο λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, παρά την σκληρή άμυνα των Βραζιλιάνων που έκανε δύσκολη τη ζωή του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η εμφάνιση της Εθνικής ήταν αντιστρόφως ανάλογη με συνέπεια να ηττηθεί και να παίζει τώρα την Πέμπτη τον καθοριστικό αγώνα με τη Νέα Ζηλανδία για την πρόκριση στη δεύτερη φάση.

Το ματς κρίθηκε στο καθαρό πνεύμα που είχαν οι αντίπαλοί μας στη μεγαλύτερη διάρκεια και στην άστοχη βολή του Κώστα Σλούκα 2,1 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της παράτασης. Ο πόιντ γκαρντ της Φερνέρμπαχτσε εκμεταλλεύτηκε λάθος του Λουσάντα, που του έκανε φάουλ πίσω από τη σέντρα, την ώρα που προσπαθούσε να σουτάρει για να προλάβει τον χρόνο. Αποτέλεσμα; Τρεις βολές, με εύστοχες τις πρώτες δύο και άστοχη την τρίτη, που έκανε τους Βραζιλιάνους να ξεσπάσουν δικαιολογημένα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Οι τρεις σωματοφύλακες και ο MVP Βαρεζάο

Ό,τι δεν μπόρεσε να καταφέρει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο απέναντι στην σκληρή άμυνα της «σελεσάο», το πέτυχαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Πρίντεζης, ο Καλάθης και ο Σλούκας. Οι δύο πρώτοι εκτελούσαν και ο τρίτος δημιουργούσε και ενίοτε βοηθούσε στο σκοράρισμα. Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που στοίχισε στην Εθνική, καθώς χάθηκε πολύ γρήγορα το προβάδισμα των 10 πόντων του ημιχρόνου. Όλα αυτά απέναντι σε μια Βραζιλία που δεν είχε την πολυτέλεια του rotation και ουσιαστικά στηρίχτηκε στο μαχητικό πνεύμα έξι παικτών. Ο 37χρονος σέντερ Άντερσον Βαρεζάο ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, καθώς σε 33 λεπτά συμμετοχής είχε 22 πόντους από 10/17 δίποντα και 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, και μία τάπα.

Η Νέα Ζηλανδία και η οκτάδα

Το πρόβλημα πάντως δεν ήταν η χαμένη βολή του Σλούκα στο τέλος. Έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, η Εθνική πρέπει να νιώθει και τυχερή που πήγε το ματς στην παράταση. Τώρα πρέπει την Πέμπτη να νικήσει τη Νέα Ζηλανδία για να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση, όπου θα κουβαλήσει την ήττα από την Βραζιλία. Εκεί πρέπει να νικήσει μετά ΗΠΑ και Τουρκία, ώστε να βρεθεί στα προημιτελικά. Ακούγεται πολύ δύσκολο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι ακατόρθωτο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Πέτροβιτς): Μπαρμπόσα 13, Μπενίτε, Καμπόκλο 8 (2 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Φελίτσιο 2, Γκαρσία 13 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 6 ασίστ), Χουέρτας 2 (1/6 σουτ), Λίμα, Λουσάντα, Λουζ 4 (6  ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Μαρκίνιος 15 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Βαρεζάο 22 (10/17 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αντετοκούνμπο Γιάννης 13 (3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα σε 28’35”), Αντετοκούνμπο Θανάσης, Μπουρούσης 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Καλάθης 16 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1/5 τρίποντα), Πρίντεζης 20 (2/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Σλούκας 9 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ασίστ).