23

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Γιουβέντους – Νάπολι 4-3: Μοιραίος ο Κουλιμπαλί με αυτογκόλ στο 92′! (vid)

Γιουβέντους – Νάπολι 4-3: Μοιραίος ο Κουλιμπαλί με αυτογκόλ στο 92′! (vid)

Γιουβέντους - Νάπολι 4-3: Από άτσαλη προσπάθεια του Κουλιμπλί κρίθηκε το ντέρμπι Γιουβέντους - Νάπολι που τελείωσε 4-3 υπέρ της «γηραιάς κυρίας» - Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν 3-0 αλλά οι «παρτενοπέι» βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν

Γιουβέντους – Νάπολι 4-3: Τα παιχνίδια της Γιουβέντους με τη Νάπολι φαίνεται ότι είναι κομμένα και ραμμένα για τον Καλίντου Κουλιμπαλί. Πριν από δύο χρόνια ο Σενεγαλέζος σέντερ μπακ είχε πετύχει το γκολ της νίκης στο 90′ μέσα στο Τορίνο και είχε βάλει ξανά τους «παρτενοπέι» στη διεκδίκηση του τίτλου. Στο ματς του Σαββάτου (31/08), τελευταία μέρα του φετινού καλοκαιριού, ήταν πάλι ο σκόρερ που έκρινε την αναμέτρηση, με τη διαφορά ότι σκόραρε στο 92′ για λογαριασμό της Γιουβέντους. Από δικό του αυτογκόλ διαμορφώθηκε το τελικό 4-3 για τη «γηραιά κυρία».

Μεγάλο ματς έγινε στο «Allianz Stadium» με τη Γιούβε να προηγείται 3-0. Ο Ντανίλο μπήκε στο γήπεδο στο 15′ για να αντικαταστήσει τον τραυματία Ντε Σίλιο. Ύστερα από 29 δευτερόλεπτα έγινε το 1-0 από δικό του σουτ. Πριν προλάνουν να συνέλθουν οι παίκτες της Νάπολι, ήρθε η σειρά του Ιγκουαΐν με υπέροχη ενέργεια και εκτέλεση για να γράψει το 2-0. Ακολούθησε μια καλή ευκαιρία με τον Κεντίρα και στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδειχναν κουρασμένοι.

Σκόραρε και ο Μανωλάς

Αντί να μειώσει η Νάπολι όμως, ο Κριστιάνο Ρονάλντο σημείωσε το 3-0 στο 62′. Όλοι νόμισαν ότι η παράσταση έλαβε τέλος, αλλά η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε διαφορετική άποψη. Στο 66′ ο Μανωλάς με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 και δύο λεπτά αργότερα ο Μεξικανός Λοσάνο πέτυχε το 3-2, σκοράροντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Νάπολι. Το 3-3 έγινε στο 81′ από τον Ντι Λορέντσο. Και πάνω που όλα έδειχναν ότι η ματσάρα θα τελειώσει ισόπαλη, ήρθε το 92ο λεπτό και η άτσαλη προσπάθεια του Κουλιμπαλί, που αντί να διώξει σε κόρνερ εκτέλεσε τον γκολκίπερ της Νάπολι Μέρετ.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντε Σίλιο (15′ Ντανίλο), Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Αλεξ Σάντρο, Πιάνιτς, Ματουιντί, Κεντίρα (60′ Εμρέ Τσαν), Ντάγκλας Κόστα, Ρονάλντο, Ιγουαΐν (76′ Ντιμπάλα).

ΝΑΠΟΛΙ: Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ (46′ Μάριο Ρουί), Αλαν (74′ Ελμάς), Ζιελίνσκι, Φαμπιάν, Καγιεχόν, Ινσίνιε (46′ Λοσάνο), Μέρτενς.

Πρώτη νίκη για τη Μίλαν

Στο άλλο ματς του Σαββάτου η Μίλαν κατάφερε να πετύχει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας με το φτωχό 1-0 της Μπρέσια. Σκόρερ για τους «ροσονέρι» στο 12ο λεπτό ήταν ο Τσαλχάνογλου. Ωστόσο, έδειξαν πάλι να έχουν αρκετές ατέλειες, γεγονός που αποδεικνύει ότι δύσκολα θα καταφέρουν να πρωταγωνιστήσουν στη σεζόν 2019-20.

SERIE A – 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παρασκευή 30 Αυγούστου

Μπολόνια – Σπαλ 1-0 (93′ Σοριάνο)

Σάββατο 31 Αυγούστου

Μίλαν – Μπρέσια 1-0 (12′ Τσαλχάνογλου)

Γιουβέντους – Νάπολι 4-3 (16′ Ντανίλο, 19′ Ιγκουαΐν, 62′ Ρονάλντο, 92′ αυτ. Κουλιμπαλί – 66′ Μανωλάς, 68′ Λοσάνο 81′ Ντι Λορέντσο)