16

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Europa League: Ο Ολυμπιακός “χάρισε” την πρόκριση στο Κίεβο – Στα αποδυτήρια ο Μαρινάκης

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και να πάρει ένα σκορ πρόκρισης απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου. Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» το κακό του πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και αναδείχθηκε ισόπαλος, 2-2, με την Ντιναμό Κιέβου στο Καραϊσκάκη, για τους «32» του Europa League. Χάρη στο καλό του πρώτο 45λεπτο προηγήθηκε με 2-1 των […]

Ολυμπιακός-Ντινάμο Κιέβου

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και να πάρει ένα σκορ πρόκρισης απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου.

Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» το κακό του πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και αναδείχθηκε ισόπαλος, 2-2, με την Ντιναμό Κιέβου στο Καραϊσκάκη, για τους «32» του Europa League.

Χάρη στο καλό του πρώτο 45λεπτο προηγήθηκε με 2-1 των Ουκρανών (9΄ Χασάν, 40΄ Ντίας), ωστόσο, η ομάδα του Χάτσκεβιτς βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει, αρχικά με τον Μπουγιάλσκι στο 27΄ και στο 89΄ με τον Βέρμπιτς.

Ο Βέρμπιτς ήταν ο παίκτης που “πάγωσε” το Φάληρο στο 89′, χαρίζοντας την ισοπαλία στους φιλοξενούμενους.

Η πρόκριση στους “16” της διοργάνωσης θα κριθεί στις 21 Φεβρουαρίου στο Κίεβο.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Σα, Καμαρά, Φορτούνης (69΄ Νάτχο), Γκιλέρμε, Χασάν, Μεριά, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Ντίας (86΄ Μασούρας), Ποντένσε (81΄ Χριστοδουλόπουλος), Σισέ

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ

Μπόικο, Βέρμπιτς, Σεπέλιεφ, Σολ (83΄ Ρούσιν), Σαπαρένκο (83΄ Γκαρμάς), Τσιγκάνκοφ, Μικολένκο, Μπούρντα, Μπουγιάλσκι, Σαμπάνοφ, Κετζιόρα

Στα αποδυτήρια ο Μαρινάκης

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Βαγγέλης Μαρινάκης μπήκε φουριόζος στα «ερυθρόλευκα» αποδυτήρια.

Ο ισχυρός άνδρας του Ολυμπιακού, ο οποίος ήταν ενοχλημένος από το αποτέλεσμα της ομάδας του, έμεινε για δέκα λεπτά στα αποδυτήρια και στη συνέχεια επέστρεψε στη σουίτα του.

Ο Μαρινάκης μίλησε στην τεχνική ηγεσία και τους ποδοσφαιριστές, όντας απογοητευμένος, μιας και είχε ζητήσει τη νίκη κόντρα στους Ουκρανούς.